Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Яворина – 2012 відбулася

Яворина – 2012 відбуласяЯворина – 2012 відбуласяЯворина – 2012 відбуласяТрадиційно, вже майже 20-й рік поспіль, у першу суботу після свята Верховних Апостолів Петра і Павла, збирається свідома громада на г. Яворині для вшанування пам’яті Ярослава Мельника на псевдо «Роберт» та курсантів Старшинської школи УПА «Олені», які загинули у цих місцях у боях за волю України.
Народився Я. Мельник у с. Бережниця Калуського повіту. Учився в Рогатинській гімназії протягом 1937–1939 рр., з якої виключений за приналежність до ОУН. 1939 р. вчителював в рідному селі. Того ж року розпочав активну націоналістичну діяльність. Був референтом, окружним провідником, обласним провідником ОУН Станіславщини. 1945–1946 рр. – провідник ОУН Карпатського краю.
Намагаючись обезглавити провід і по можливості захопити «Роберта» живим, більшовики старалися з усіх сил виявити місце його перебування. 1946 р. в НКВД попався зрадник-юда «Калим», що відав місце криївки крайового проводу. Бункер знаходився в Болехівському районі над потоком Глибокий, що впадає в ріку Мізунка коло гори Яворина, південніше с. Липа. Вхід у сховище був добре замаскований смерічкою, яка начебто там росла. 31 жовтня 1946 р. бункер був оточений військами НКВД. На той час у бункері крім «Роберта», перебувала його дружина з малою грудною дитиною, провідник СБ «Скала» і кілька стрільців охорони. Більшовики вимагали у них здатисяЯворина – 2012 відбулася

Яворина – 2012 відбуласяживими, але після того, як було спалено документи, з бункеру почувся Гімн України, а потім пролунали постріли. «Роберт» вбив свого сина, дружину Антоніну, а відтак себе. Інші мали одні одних повбивати, останній повинен був підірвати бункер. Так і сталося, тільки останній з партизан бункер не підірвав, залишився живий і після тих страшних років проживав у Івано-Франківську. Це був зрадник.
«Роберт» нагороджений Бронзовим Хрестом заслуги та Золотим Хрестом заслуги 1-го ступеня, посмертно.
Яворина – 2012 відбуласяВ урочищі , де загинув «Роберт», бункер відновлено, щороку тут буває сотні людей на фестивалі «Яворина», щоб віддати шану безсмертним героям.
Цьогорічний всеукраїнський наметовий спортивно-патріотичний табір «Яворина-2012», що відбувався в урочищі «Розтоки», біля с. Липа Долинського р-ну припав на 14-15 липня.
Зранку 14 липня з Долини відправлялося кілька автобусів з бажаючими відвідати цей патріотичний захід і вже о 9:30 год. всі були доставлені до с. Липа.Яворина – 2012 відбулася
У програмі дводенного святкування було заплановано проведення урочистостей біля пам’ятника провіднику ОУН Карпатського краю Ярославу Мельнику (Роберту) у с. Липа, Хресна дорога до цвинтаря полеглих вояків старшинської школи УПА “Олені” та сходження на гору Яворина до бункера Роберта
На Хресній дорозі, біля кожної станиці, окрім молитов, звучали розповіді про нелегке життя воїнів УПА, котрі все своє молодече життя присвятили боротьбі за незалежну Україну. Опісля відвідали цвинтар та бункер.
о 19:00 год., після кількагодинного переходу по гірській місцевості, учасники Хресної дороги, селяни та приїжджі зібралися біля пам’ятника Ярославу Мельнику, який розташований в с. Липа і розпочали другу частину святкового дійства. Тут прозвучала молитва за Я. Мельника,Яворина – 2012 відбулася лунали пісні про Яворину. До слова були Яворина – 2012 відбуласязапрошені: заступник голови райдержадміністрації – Сергій Плотніков дочка Ярослава Мельника – Віра Тимчишин, голова братства ОУН-УПА – Юрій Долішній.
В третій частині свята проводився фестиваль української повстанської пісні та було запалено ватру.

Яворина – 2012 відбулася

Яворина – 2012 відбуласяЯворина – 2012 відбулася Яворина – 2012 відбуласяЯворина – 2012 відбулася

Яворина – 2012 відбулася

Яворина – 2012 відбулася Яворина – 2012 відбулася Яворина – 2012 відбулася Яворина – 2012 відбулася

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).