Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Відвідувачам розповідаємо про нашу славну історію

У серпні минуло 100 років з часу, як Українська Бойова Управа у Львові закликала ставати до збройної боротьби з російським царатом в ряди Українських Січових Стрільців. Ті, що стали стрільцями та старшинами Легіону, пройшли нелегкий, але славний шлях перемог у боротьбі за незалежність України.

До цієї дати належно підготувались у Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів. Докладніше – у розмові з науковим співробітником музею Тетяною ГНАТКОВСЬКОЮ.

– Тетяно Петрівно, як саме музей відзначає 100-річний ювілей Українського Січового Стрілецтва?

–Для відвідувачів музею «Бойківщина» ми відкрили тематичну виставку «100-річчю УСС присвячується», приурочивши до Свята Покрови, адже з давніх-давен Пречисту Богородицю вважали покровителькою та заступницею українського козацького війська. Та саме 14 жовтня щорічно відзначає як день свого народження Українська повстанська армія (УПА), тож нами підготовлена виставка «УПА-72». Дві експозиції знаходяться поряд і відвідувачі мають змогу на мить полинути в те героїчне минуле нашої Батьківщини – неньки і всоте відзначити, як плин часу та життя поколінь не може змінити палкої любові українського народу до рідної землі, вільного бажання стояти на смерть при її обороні.

Більшість експонатів тематики, вже згаданих експозицій, тимчасово надані з фондів музеї історії імені Романа Скворія (м.Болехів). На особливу увагу заслуговує чоловічий та жіночий військовий однострій УПА, зразки зброї та посуду, якими користувалися повстанці, колекція видань про УПА. Окрему група експонатів – особисті речі повстанців та членів їх сімей, які перебували на засланні за участь або співробітництво з повстанською армією. Зокрема, дуже цікавими є вітальні листівки та альбоми для фотографій, зроблені ними власноруч. Останні оздоблені оригінальною вишивкою.

Слід також відмітити, що Стрийський краєзнавчий музей «Верховина» надав нам копії оригінальних світлин славних командирів, на яких рівнялось українське стрілецтво.

– А які найцікавіші і найцінніші, на Вашу думку, експонати?

– Кожен експонат є по-своєму надзвичайно цінним, та на мою думку, особливу увагу заслуговує речовий матеріал – зброя, як свідок боїв, про подробиці яких ми вже не дізнаємося, але яка несе в собі скарбничку пам’яті.

Водночас слід відзначити, що жоден експонат не залишає відвідувача байдужим до героїчних подій сторінок історії України. До прикладу, перед нами стрічка набоїв для автомата чи кулемета, патрони для гвинтівки чи штик-ніж або рушниця. Байдуже чи ними послуговувався січовий стрілець чи повстанець, – хтось із сміливих воїнів-українців йшов з ними в бій, змагався в нерівній боротьбі проти, не виключно, краще озброєного ворога. Сьогодні у нас немає можливості поіменно згадати всіх героїв-захисників, та маємо можливість репрезентувати речі, які є незабутньою пам’яттю для історії й майбутніх поколінь. Добре, що земля і люди зберегли їх.

Експозиція сама промовляє до своїх відвідувачів. До огляду експозицій запропоновано 67 експонатів виставки «Українській Повстанській Армії – 72» та 56 експонатів – «100-річчю Українського Січового Стрілецтва присвячується…» До речі, експозиції героїчного минулого історії рідної української землі доповнюють художні картини «Чекання» і «Стрільці» пензля нашого земляка, долинянина Івана Гуралевича. Одна річ – розповідати, інша – прийти і побачити. Тому гостинно запрошуємо.

– Події сторічної давнини, як і сьогодення – непрості. Ми знову перебуваємо у неспокої. Найманці російської армії вже ступили на нашу землю і проливають кров наших захисників. Музей не залишається осторонь цих подій…

–Авжеж. Січові Стрільці, воїни Української Повстанської Армії та герої Революції Гідності, стали символами невмирущості нашого народу, уособленням національного характеру, сили та мужності, справжнім прикладом для сучасного та майбутніх поколінь. Ми беремо активну участь в благодійних акціях, долучаємось до ярмарків-розпродажів, спрямованих на підтримку життєдіяльності української Армії. Місто Долина стало другим після Львова містом – учасником створеного на підтримку воїнів української армії регіонального благодійного проекту «Допоможи силам АТО». Благодійні заходи відбувались впродовж 27-28 вересня, в яких взяли участь багато долинян. За результатами проекту у ці дні формується експозиція – колекція фотосвітлин (60 мистецьких робіт). Отож запрошуємо Вас, дорогі долиняни, ознайомитись з фотовиставкою у краєзнавчому музеї «Бойківщина» з перших днів листопада.

Розмовляла Галина КОВАЛЬ

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).