Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

EnglishGermanPolishUkrainian
Повернутися до всіх публікацій

«Світ фантазій і квітів» у Долині триває…


28 жовтня ц. р. у конференц-залі Долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбулось відкриття спільної виставки живопису і графіки Лесі-Лариси Гох та Івонне Гох «Світ фантазій і квітів». Дві половини спільної виставки, одна частина якої відображає реалістичне квітуче літо, а інша – світ іншої планети – уявний світ власної фантазії, власне доповнюють одна одну.

Учасники зустрічі мали приємну нагоду не тільки ознайомитись із основними добірками творчості калуських художниць та з перших вуст дізнатись про приватне життя і творчість мисткинь, але й щиро з ними поспілкуватись.

Леся-Лариса Гох народилась і виросла в Калуші, «у невеликій хатині в оточені великого саду, який був знищений радянською владою у 1967 р., коли місцевість перекроювали новобудовами». Художниця згадує: «Ніяк і досі не можу забути, як нищився мій квітучий сад саме у пору його цвітіння. Тоді Я була юною дівчинкою, яка ходила до школи, але ця рана залишилася на серці й досі. Відтоді – не можу бачити, як нищиться природа нашими сміттєзвалищами, тим нашим недбайливим ставленням до того місця, де ми живемо. І ось Я, на противагу всьому малюю квіти; картини, де все цвіте, посміхається; тому Я не люблю малювати зрізані квіти…». Ще навчаючись у школі, п. Леся-Лариса зацікавилась творчістю Надії Білокінь, а в подальші роки знаходила можливість бути на всіх її виставках.  Водночас із великим захопленням відносилась до творчості майстрів української народної традиції в образотворчому мистецтві Катерини Білокур, Марії Приймаченко, Параски Хоми та переймала цей досвід. І хоча художниця у малюванні використовує як темперу, так, і олію, – своєю улюбленою технікою калушанка вважає акварель.

Другий автор спільної виставки – Івонне Гох – німкеня із Західної Німеччини. Економіст і музикант, яка познайомилась із своїм майбутнім чоловіком у Німеччині, навчаючись у музичному училищі.  Тоді вперше була подивована українською стравою «червоним борщем з вушками», яку сама тепер любить готувати.  Багато друзів відмовляло майбутню художницю від ідеї першої поїздки в Україну, наголошуючи на разючий контраст між країнами), п. Івонне вирішила «слухати своє серце, а тоді людина ніколи не помилиться і вибере правильну дорогу». Майбутня художниця ніколи не сподівалась, що їй прийдеться не тільки жити в галицькому краї, ростити дітей, але й вивчити українську мову. І як поділилась п. Івонне: «Насамперед мої діти самі собі вибрали Україну, як місце свого народження». Так вже сталось, що мама чоловіка – митець, і саме п. Леся-Лариса вперше розпізнала у «новій донечці» захоплення мистецтвом і підтримала. І п. Івонне всім учасникам зустрічі в цьому призналась: «… бо інакше Я би ніколи не займалась мистецтвом серйозно».

Пані Івонне зауважила, що вона надає перевагу експонуванню виставки у музеї, де немовби зустрічаються часи, аніж у виставкових залах. Кожна її картина серії уявного світу несе свою інформацію про події або ж переживання. До прикладу, картина «Космос Чарлі» розповідає про особливого кота Чарлі, купленого у Німеччині, який любив спати у господині … на голові. Та передусім можливо, що саме улюблений кіт Чарлі із голубими очима, що світяться і вночі, запросив  свою господиню у інший уявний світ фантазії і як признається сама п. Івонне «…космос відкрився в мені».

Калуських художниць від імені долинян привітав долинський художник Іван Гуралевич та відзначив, що квіти на картинах п. Лесі-Лариси Гох «реалістичні,  акуратні, і написані з любов’ю», а щодо робіт п. Івонне – це «музика, пропущена через серце, що дає свій плід у картинах». Водночас Іван Васильович підкреслив, що кожна виставка для її автора – це і величезна праця, і водночас, приємність – показати свій труд протягом багатьох років.

До привітань долучилась і викладач природничо-математичного ліцею, майстриня пера і пензля п. Оксана Сподар. Поміж теплих і щирих привітань, п. Оксана зауважила, що сприймає колекцію картин Лесі-Лариси, як «сонячну красу, що буяє», а п. Івонне – «космічний світ, в якому тепло, затишно і комфортно», та наголосила, що, «колекції творів двох авторів немовби доповнюють одна одну, гармонійно поєднуються і створюють одне середовище: світ реальний, земний і космічний, світ уяви, і тут немає суперечностей».

Від адміністрації музею «Бойківщина» авторів виставки щиро привітала в. о. директора музею керівник фотоклубу «Промінь» Марія Юсип та вручила подарунок – книги наукових статей та друковану туристичну продукцію видану науковцями музею за підтримки міської ради.

Про теплу зустріч долинян із калуськими художницями родини Гох залишила навіки згадку спільна світлина.

Надворі не хоче поступитися жовтогарячими барвами золотиста осінь, до нашого міста поспішає перший сніг, а у музеї «Бойківщина» тішить око і серце поціновувачів образотворчого мистецтва долинян та гостей міста «Світ фантазій та квітів»…

Для тих, хто ще не встиг ознайомитись із виставкою повідомляємо:   колекції найкращих творів  Лесі-Лариси Гох і Івонне Гох чекатимуть вас до 22 листопада ц. р. Запрошуємо!

Божого благословення і творчого натхнення, міцного здоров’я та нових виставкових доріг бажають Вам, п. Леся-Лариса і п. Івонне, долиняни.

Тетяна Гнатковська

науковий співробітник музею «Бойківщина»

Додайте свій коментар

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).