Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…

Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…У цю гарячу пору карпатського літа наукові співробітники Долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів разом зі студентами Івано-Франківського інституту історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника під керівництвом Боян Світлани Петрівни, викладача кафедри етнології і археології тісно співпрацювали в етнологічній експедиції по селах Долинського р-ну (Витвицький напрямок) з метою збору етнографічного матеріалу (історія села та назва її частин, складання топографічної карти, звичаї, традиції та побут бойків даної місцевості у давнину).

Водночас група майбутніх істориків працювала над пошуком старовинних предметів, які б могли розкрити картину життя бойків, та поповнити експозиції та фонди музею. І хоча ця експедиція тривала тільки протягом двох тижнів липня, студентам-етнографам, випала унікальна можливість не тільки познайомитися з бойківськими селами, горами та долинами, а й зрештою віч-на-віч поспілкуватися з старожилами нашого краю, та зафіксувати їхні спогади. Колись практика знаходження стародавніх предметів була корисною і популярною при вищих наукових закладах, і хоча на деякий час занепала, віднедавна почала знову відроджуватися. Тішить і те, що для музею «Бойківщина» – це і одна із нових форм спілкування з молоддю міста, який постійно шукає і пропагує все нові і нові форми такої співпраці. З цією метою проводяться Дні науки, майстер-класи та інші заходи.Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…

Одним із останніх заходів, що проводив музей «Бойківщина» – Дитячий День науки на тему «Бережливе відношення до природи. Забруднення. Ліси та водойми», до проведення якого була приурочена «мандрівна виставка» долинського художника живопису «Краєвиди Бойківщини» у мініатюрі Степана Теліжина».

Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…Гостям-учасникам цього заходу було запропоновано здійснити пішу прогулянку навколо міського озера з короткочасними зупинками, на яких вони мали змогу зустрітися з поважними гостями Дня науки. На початку заходу ведуча науковий співробітник Тетяна Гнатковська повідомила всіх про план заходу, розповіла про важливість та необхідність бережливого ставлення до навколишнього середовища.Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…

Першою зупинкою стала алея у міському парку над озером, де учасників заходу зустрів провідний інженер служби екології НГВУ Чепига Тарас Іванович, який розповів про «живі музеї» нашого краю – тобто заповідники, «зелену аптеку», яка «росте буквально в нас під ногами», переконав у необхідності бережливого ставлення як до рослин і тварин, води, землі, так і до чистого повітря. Школярі захоплено слухали розповіді про те, як екологи міста та різних підприємств, працюють над тим, щоб робота підприємств не завдавала шкоди місцевому довкіллю. А наприкінці Тарас Іванович навіть запропонував учасникам, коли стануть дорослими – долучитися до команди екологів міста.Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…

Наступна зупинка – ознайомлення з джерелами цілющої води у міському парку, що були облаштовані міською владою для приємного відпочинку долинян і гостей міста, та зустріч на пірсі (причалі) із заступником начальника Долинського райвідділу управління державної служби з надзвичайних ситуацій Пилипів Володимиром Романовичем, який познайомив всіх учасників з правилами поводження на водоймах, показав, як потрібно надавати першу медичну допомогу потопаючим, застеріг від необережності прикладами різних нещасних випадків, які можуть трапитисяСпівпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки… у цю літню пору з відпочивальниками. п. Пилипів зауважив,Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки… Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…що вони найчастіше трапляються через самовпевненість хороших плавців, Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…незнання глибини водойм та наявності холодних підземних течій. Володимир Романович радив, як зупинити раптові судоми та ін.. Одразу ж до групи приєднався працівник місцевої команди рятівників, які працюють на озері, показав застосування засобів для рятування потопаючих.

Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…Милуючись довкіллям дзеркальної водойми, діти мали змогу почути розповідь ведучої про місцеві річки, маленьку річку Тур’янку, що протікала поруч, побачити залізобетонні лотки, які захищають озеро від стічних вод, порадіти з можливості стати учасниками спортивної секції веслування на байдарках і каное, що працює на цьому водному плесі, дізнатися про спортивні змагання екстремалів на гірських Карпатських річках.Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…

Приємним подарунком того дня була ясна сонячна погода опісля дощового тижня. Попрямувавши пішою ходою вздовж водойми, школярі зупинилися біля спортивної палатки на галявині, де їх вже очікував вчитель фізичної культури Долинської загальноосвітньої школи I-III ступенів Лудчаком Володимиром Васильовичем, який познайомив всіх присутніх з правилами поведінки у лісі, схемами правильного розташування туристичних палаток, прийомами розпалення вогню, тощо. Вчитель фізичної культури також надав практичні настанови щодо складання рюкзака у похід, розповів про екстремальні ситуації, які найчастіше трапляються з туристами-початківцями. Наприкінці цієї зустрічі хлопчаки із великим задоволенням, самотужки, допомагаючи один одному у гурті, поставили палатку, намагаючись зробити це якнайшвидше. Наприкінці кожної зустрічі з гостем Дитячого Дня Науки, всі його учасники на згадку про цей день зробили спільне фото.Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…

Навколо озера групкою або поодинці рибалили долинські рибалки. І ось настав час, коли дітвора була готова до майстер-класу по риболовлі. Майстерність рибалок, нагода й самостійно спробувати трішки порибалити, можливість спостерігати за рядом вудок, а вірніше їх дзвіночками – викликали неабияке захоплення у хлопців. Крім того, тут на гостей свята чекав Лук Богдан Іванович – голова Асоціації рибалок, яка цього року відзначала своє свято 7 липня. Богдан Іванович згадав про минуле озера, розповів про посаджені канадські дуби вздовж озера, облаштовані штучні нерестовища, поділився планами на найближче майбутнє – зробити все можливе, щоб відпочинок на озері долинян, гостей міста і рибалок зокрема, став ще зручнішим, більш приємним та комфортнішим.Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…

Співпраця музею «Бойківщина» з молоддю міста і не тільки…Час минув швидко і останнє спільне фото з рибалками та спільним виловом риби – стало завершальним на святі.

Щасливі та задоволені учасники цього заходу – вихованці «Теплого Дому» разом зі своїми вихователями отримали пам’ятки «Правила поводження на воді», «Звільни Карпати від сміття», а працівникам музею «Бойківщина» пообіцяли неодмінно відвідати «мандрівну» виставку.

Дні тижня поступово змінюють один одного, а в житті музею все більшає друзів, симпатиків та прихильників музейної справи. Співпраця музею з молоддю постійно вдосконалюється, оскільки музей «Бойківщина» прагне знайти нові альтернативні форми спілкування, які не залишать осторонь молодих людей міста Долини і не тільки…

Тетяна Гнатковська

науковий співробітник музею «Бойківщина»

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).