Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

EnglishGermanPolishUkrainian
Повернутися до всіх публікацій

В Долині буде пам’ятник подружжю Антоновичів

20 липня відбувся конкурс на ескізний проект пам’ятника подружжю Антоновичів, до участі в якому було надано 3 пропозиції від тандемів авторитетних художників-дизайнерів та скульпторів, а саме: Юліан Квасниця та Ярослав Юзьків, Руслан Романишин та Василь Заляско, Петро Штаєр. Захід відбувся в великому залі засідань Долинської районної ради та окрім власне учасників та компетентних журі, зібрав численну громаду з представників місцевої влади, інтелігенції, представників засобів масової інформації та зацікавлених громадян.

Розпочав захід своїм словом міський голова Долини Володимир Гаразд: „Минулого року, в січні місяці, наше місто з робочим візитом відвідав виконавчий директор Благодійної Фундації Тетяни та Омеляна Антоновичів пан Ігор Воєвідка з дружиною, підчас якого спільно з директором краєзнавчого музею „Бойківщина” Тетяною Сенів ми обговорювали можливості подальшої співпраці, а також відзначення важливої події – 100-річчя від Дня народження Омеляна Антоновича в 2014 році. Одним із ключових моментів відзначення цієї дати є вшанування Омеляна та його дружини Тетяни, яка також вагомо приклалась до розвитку Фундації, українського краєзнавства, повстанської боротьби. І саме тоді виникла ідея вшанування цих видатних людей в скульптурі, яка мала б бути встановлена перед музеєм „Бойківщина” в Долині. Для того аби визначити яким власне повинен бути цей майбутній монумент ми і зібрались тут в поважному товаристві митців, що сьогодні презентуватимуть нам свої ескізні проекти та компетентних членів конкурсної комісії.”

Далі Володимир Степанович представив присутнім учасників конкурсу та членів конкурсної комісії: голова обласної організації Національної спілки архітекторів України, голова конкурсної комісії Капак Микола Миколайович, Почесний голова районного товариства «Просвіта», секретар конкурсної комісії Янковський Степан Степанович, головний архітектор Івано-Франківська Гайдар Володимир Григорович, директор Прикарпатського лісогосподарського коледжу, голова фотоклубу «Промінь», член Національної спілки фотохудожників України Черневий Юрій Іванович, колишній районний архітектор Козій Роман Миколайович. Після цього секретар Долинської міської ради Віктор Гошилик озвучив присутнім Положення конкурсу та зазначив, що сьогодні відбудеться його перший етап, два переможці якого будуть презентуватись на сесії міської ради для остаточного визначення єдиного переможця.

Безпосередньому представленню конкурсних робіт передував виступ почесного голови Долинського районного товариства „Просвіта” відомого краєзнавця Степана Степановича Янковського. В ньому він ще раз за допомогою світлин з життя Антоновичів передав присутнім дух цих великих людей, повідав про їхнє благодійництво, любов до рідного краю. Степан Степанович згадав ті яскраві моменти, що найглибше характеризують подружжя, для того щоб усім присутні було легше обрати для себе саме той проект пам’ятника, який яскраво відобразить велич та скромність подружжя. Було згадано і про те як Омелян з ніжністю ставився до своєї дружини Тетяни, яка супроводжувала його всюди та була з ним до останнього дня.

А далі настав час самого конкурсу.

І першим, відповідно до жеребкування свою роботу презентував скульптор Петро Штаєр. За його задумом скульптура повинна бути виготовлена із карпатського каменю та бронзи. Петро Васильович зазначив, що хотів передати карпатську тематику та те, що Антоновичі не закордоном, а на рідній землі, а також теплоту відносин подружжя: Омелян та Тетяна обнявшись сидять на лавочці, він подарував їй квіти – вона вдячна йому за спільно прожите життя.

Художник-дизайнер Руслан Романишин та скульптор Василь Заляско вирішили покласти в основу монументу ідею „мотив серед людей”. Адже Антоновичі жили між людьми, для людей, любили та дорожили спілкуванням. Їхню внутрішню прозорість в скульптурі відображає скляний прозорий блок, що символізує їхню прозорість в вчинках, а сам пам’ятник демонструє ту культуру та середовище в якому вони жили. Пам’ятний знак подружжю зображено в русі, щоб не возвеличувати, а показати велич скромності подружжя. За задумом пам’ятний має бути виконаний з бронзи і природного каменю. Самі образи Омеляна та Тетяни Антоновичів передано в ще молоді роки (1949/50).

Скульптори Юліан Квасниця та Ярослав Юзьків зупинилися на варіанті погруддя двох фігур. Пам’ятник за проектом орієнтований на південь. Тетяна Антонович на голову менша за Омеляна, так як в житті. Враховуючи особливості благоустрою та саму архітектуру музею скульптори вважають, що запропоноване ними розташування буде найкраще підходити та доповнюватиме його естетичний вигляд. А додаткові елементи дизайну – дві стрічки в бойківському мотиві, розташовані на музеї, підсилюватимуть колорит споруди. Також на пам’ятнику зображено двох пташок, які повертаються додому, що яскраво символізують подружжя Антоновичів. За проектом скульптура має бути виготовлена з граніту.

Після презентацій конкурсна комісія провела таємне голосування, в результаті якого кожна з пропозицій набрала наступну кількість балів:
Петро Штаєр – 34 бали;
Руслан Романишин та Василь Заляско – 47 балів;
Юліан Квасниця та Ярослав Юзьків – 50 балів.

Дві ескізні пропозиції, що набрали найбільшу кількість балів журі було оголошено переможцями першого етапу конкурсу. І вже в найближчий час обидві вони будуть представлені на розгляд сесії Долинської міської ради для визначення остаточного переможця, чий проект і буде втілено в життя.

На завершення заходу голова конкурсної комісії подякував усім присутнім та передусім учасникам конкурсу, а також відзначив, що всі вдало справилися із поставленим завданням. Також було високо оцінено сам підхід до вибору проекту пам’ятника, що робиться на конкурсній основі з залученням найавторитетніших представників монументального мистецтва регіону. Свою подяку всім присутнім висловив в заключному слові і міський голова Володимир Гаразд, який висловив тверду впевненість в тому, що спільними зусиллями до 2014 року в Долині буде встановлено прекрасний пам’ятник гідний возвеличувати світлу пам’ять подружжя Омеляна і Тетяни Антоновичів.

Матеріали використано з офіційного сайту Долинської міської ради http://rada.dolyna.info

Додайте свій коментар

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).