Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Українські народні ремесла і промисли у Долині

Українські народні ремесла і промисли у Долині

27–28 серпня 2011 року м. Долина святкувало свою 1032 річницю. В рамках святкування Дня міста, в недільну днину, Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів щиро запрошував мешканців міста та гостей на «Свято Ремесел».

Вже п’ятий рік поспіль долиняни мають нагоду ознайомлюватись з народними ремеслами і промислами, які репрезентують майстри з Долинщини, Рожнятівщини, Болехова, Калуша, Івано-Франківська, Чорткова (Тернопільська обл.), Бережан (Тернопільська обл.), Коломиї, Заставни (Чернівецької обл.), Києва та творчі колективи м. Долини, а саме: районна станція юних техніків, районний будинок дитячої та юнацької творчості, дитяча художня школа, міжшкільний навчально-виробничий комбінат. Загалом зареєструвалось та взяло участь 99 майстрів народних ремесел, в т.ч. 39 учнів з СЮТ та БДЮТ.

Цього року на «Святі Ремесел» було представлено вишивку, бісероплетіння, фріволіте (французьке плетене мереживо), гачкування, ліпку з полімерної глини, гончарство, молочну кераміку, ковальство, ручне ткацтво, різьбу по дереву, писанкарство, лозоплетіння, соломоплетіння, фітодизайн, народну ляльку, художню обробку шкіри, виготовлення сит та решіт, виготовлення ґонти, прядіння ниток, виготовлення народних інструментів (скрипки, кобзи, ліри, сопілки).Українські народні ремесла і промисли у Долині

Та як піти зі свята без пам’ятного сувеніра? Працівники музею подбали, щоб кожний охочий великим молотом на дерев’янім ковбані міг викарбувати собі на згадку пам’ятну «срібну» чи «золоту» монету «долинар» та сфотографуватись в бойківському одязі.

В програмі «Свята Ремесел» було заплановано і проведено майстер-класи по ковальству, гончарству та приготуванню народної бойківської страви – гопки.

Українські народні ремесла і промисли у ДолиніМистецтво перетворення нічим не примітного заліза в чудові речі, якими можна прикрасити домівку чи подвір’я продемонстрували Руслан Попадинець, Володимир Пилипів та Євгеній Кравців на майстер-класі по ковальству. Судячи по кількості охочих робимо висновок і тішимося з того, що цей вид ремесла є і досі популярним і цікавим серед бойків і не тільки.

Сергій Никорович з Коломиї, який вже втретє приймає участь у «Святі Ремесел» люб’язно поділився досвідом ліпки з глини різних виробів. На гончарному крузі по бажанню гостей та долинян виготовлялись пам’ятні сувеніри – тарілочки, горнятка, глечики з символікою м. Долини.

Українські народні ремесла і промисли у Долині

А як готувалась гопка!..величезний казан, клуби диму від вогнища і дві жінки Анна Керничишин разом з Галиною Мельник з с. Пшеничник, які чаклували над казаном, засипаючи туди, то картоплю, то муку, то спеції. Готову гопку полили гарячими шкварками і подавали з узваром. Страва була такою смачною, що враз спорожнів казан і багатьом так і не вдалось її скоштувати.

Не переставали оточувати люди й майстра з с. Пшеничник – Федіра Керничишина, який ділився вмінням виготовляти ґонту, котрою в старовину покривали дахи будівель а також його дружину Анну, яка майстерно пряла нитку, приспівуючи при цьому.Українські народні ремесла і промисли у Долині

Багатство бойківської кухні люб’язно продемонстрували члени клубу «Золота Осінь», який діє при Долинській центральній районній бібліотеці та ґаздиня – Стефанія Паляниця. Буляники, гречаники, каша з дині, різноманітність вареників, пампушок і пиріжків приваблювала долинян та гостей міста до їхніх столів. Але, щоб і вдома вони могли поласувати такими ж стравами, учасники підготували для них рецепти усіх страв, які роздавалися безкоштовно.

Українські народні ремесла і промисли у ДолиніПід керівництвом Світлани Петрів та Лілії Галюк дитяча театр-студія «Талант» підготували театралізоване дійство «Вареники мої», опісля якого відбувся конкурс вареників. Його переможницею стала Світлана Швець – голова клубу «Золота Осінь».

Варто відзначити майстрів по виготовленню народних інструментів – Романа Шмігельського (скрипка), Ярослава Лошака (сопілка) та Василя Буяновського (кобза, ліра, скрипка, сопілка), який приїхав з Києва. П. Василь не тільки вміє виготовляти інструменти, але й віртуозно грає на кожному із них. Приємні мелодії, котрі народжувались на кобзі, лірі зібрали охочих поспівати під його гру.

Потішила долинян і гостей міста відома писанкарка Ольга Федоришин своєю приватною колекцію писанок розписаних бойківським орнаментом.

Вперше на святі кожен бажаючий мав можливість скуштувати та придбати для себе овечий сир – будз привезений Петром Кітралем з с. Семичова.Українські народні ремесла і промисли у Долині

В кінці свята всі майстри були відзначені директором музею Тетяною Сенів грамотами, подяками та подарунками за активну діяльність у збереженні та відновленні народних ремесел і промислів, звичаїв та традицій Бойківщини, а також участь у «Святі Ремесел 2011».

Адміністрація Долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів щиро вдячна міській раді, а особливо голові – Володимиру Гаразду за сприяння у проведенні свята, відділу освіти, дитячій театр-студії «Талант», Тарасу Судолу і зразковому ансамблю танцю «Джерельце», Долинській центральній районній бібліотеці та зокрема «Золотій Осені», станції юних техніків, будинку дитячої та юнацької творчості, дитячій художній школі та всім майстрам, які взяли участь в «Святі Ремесел 2011», Віталію Микитину за спонсорську допомогу, Керничишин Анні та Галині Мельник за приготування гопки, Руслану Попадинцю за надане обладнання для ковалів, волонтеру Корпусу Миру – Робін Ілейжер і волонтерам – Лілії Семків, Віктору Мельнику, Назарію Даниліву та Роману Циганюку.

P.S. Подарунком долинянам та гостям міста в цей день був вільний вхід та безкоштовні екскурсії у музеї «Бойківщина».

Під час святкування Дня міста в музеї були розгорнуті виставки Миколи Ханаса «Бачило око» (виставка світлин), Олександри Андрусяк «Квітковий рай» (стилізовані українські костюми) та Марії Шкраби «Буковинська вишиванка» (вишивані бісером українські костюми). В даний час всі ці виставки експонуються і ми щиро запрошуємо їх відвідати.

Українські народні ремесла і промисли у Долині Українські народні ремесла і промисли у Долині

У статті використані фотографії Робін Ілейжер, Світлани Бугрій, Романа Шимковича.

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).