Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Творча зустріч в музеї з Юрієм Бандерою

Творча зустріч в музеї з Юрієм БандероюВ рамках експонування виставки художника Юрія Бандери «Барви рідного краю» 21 січня 2015 р. відбулась творча зустріч у музеї «Бойківщина» з її автором. На зустрічі були присутні директор Долинської художньої школи О. І. Лаврів разом з художниками-викладачами та вихованцями художньої школи, митець п. О. С. Сподар, викладач Долинського ліцею; художник малярства на полотні І. В. Гуралевич; член Національної Спілки журналістів, редактор газети «Свіча» Я. Д. Савчин які теплими словами вітали гостя зі Стрия з творчим досягненням – поважною колекцією робіт (54 шт.), та виданим нещодавно мистецьким каталогом. Творча зустріч в музеї з Юрієм БандероюУчні 2-4 класів місцевої художньої школи, які вже третій рік поспіль розмальовують три величезні великодні писанки для долинян та гостей міста на площі перед музеєм «Бойківщина», уважно слухали виступи викладачів та їх поради автору експозиції. В кінці творчої зустрічі п. Юрій запросив їх відвідати музей, який знаходиться у Стрийському художньому училищі.

Стрийський художник Юрій Бандера – 1968 р.н.

Творча зустріч в музеї з Юрієм БандероюПочав ходити ще з 4-го класу на гурток в Дім піонерів (м. Стрий), у цьому ж місті вчився в художній школі разом з Ігорем Завозіним. Після закінчення школи продовжив навчання в університеті «Львівська Політехніка» на факультеті «Архітектура», після закінчення якого почав реалізовувати себе, як живописець. П. Юрій вважає своїм першим вчителем Сіговцева Віктора Васильовича, «який дав йому той творчий запал, з яким ще багато його учнів віднайшли свій творчий шлях». Працює вже 13 років викладачем у Стрийському Вищому художньому професійному училищі, де познайомився зі своєю майбутньою дружиною п. Оксаною – викладачем біології та психології у цьому ж закладі. Подружжя викладачів з теплотою і гордістю розповідають про вихованців училища з Долини. «Долинська школа завжди на досить хорошому рівні і працювати з ними легко. Загалом більшість дітей починає з нуля. Але працювати з випускниками художньої школи завжди легше». Приватна колекція картин стрийського художника є багатожанровою. Це карпатські етюди, пейзажі, бойківські церкви, квіти… Та переважає симпатія до міських вуличок, доріг, куточків. Виставка робіт «Барви карпатського краю», що буде експонуватися у музеї «Бойківщина» до кінця квітня, тому підтвердження: у цих картинах можна побачити міські пейзажі Львова та Івано-Франківська, Стрия і Болехова… З 1998 р. і до цього часу п. Юрій – учасник колективних виставок творчого об’єднання «Стрий-Ко», яка щорічно виставляє свої роботи у новорічно-різдвяний період, та тримається в тісному гурті вже довгі роки. Вперше художник представив для огляду велику колекцію своїх робіт у 2013 р. При цьому, зауважує, що “вартує таку велику кількість картин не тримати вдома, адже краще, щоб роботи експонувалися, аніж перебували вдома”.

Роботи майстра малярства на полотні вже експонувалися в таких містах, як Львів, Стрий, Івано-Франківськ, Трускавець, Миколаїв, Дрогобич та ін. Водночас роботи п. Юрія розпливаються по світу та осідають у приватних колекціях не тільки України, але і Європи та США.

Майстер пензля зі Стрия – з 2002 р. учасник міжнародних пленерів в Польщі (м. Новий Сонч, м. Проховіце, м. Хобеня). Щодо проведення пленерів, п. Юрій переконливо радить, що не потрібно чекати компанії митців, групи однодумців, щоб поїхати на природу і відшукати шедевр – тільки-но з’являється думка або бажання поїхати, потрібно це робити не відкладаючи.

Думка художників щодо колориту картин п. Юрія поділилась: для одних він достатній, багатий та насичений, інші радять більше світла, сонця, життєрадісності, та в думках щодо висвітлення архітектурних пейзажів – всі присутні художники були одностайні: картини з архітектурою церков та міських будівель бойківського краю вражають…Творча зустріч в музеї з Юрієм Бандерою

Олег Іванович Лаврів зауважив, що будь-яка виставка для митця, незалежно що експонується – живопис, скульптура чи графіка, є дуже цікавою, повчальною, і не тільки для художника, але й особливо для молоді, що навчається мистецтву. Водночас він порадив своїм вихованцям – учням 2-4 х класів уважно переглянути експозицію картин, та відмітити для себе ті роботи, що особливо сподобалися.

Творча зустріч в музеї з Юрієм БандероюМайстер пензля Іван Васильович Гуралевич порівняв працю художника з вулканом, який то бурлить щосили, то затихає, і це відтворено в його картинах, «бо картини – внутрішній світ кожного митця, його душа, його серце, і кожен художник має своє своє бачення навколишнього світу, особистий підхід до малярства». П. Юрію Іван Васильович порекомендував підійти до своїх творів по-філософськи, відображати у картинах складний час, в якому живе країна, щоб майбутні покоління пізніше розгадували твори художника, вивчали те, що майстер хотів сказати, та спробувати перейти до портретів, перший з яких мав би бути портрет його дружини.

П. Оксана Сподар подарувала всім присутнім свій вірш «Художнику, Ти зупиняєш мить», побажала цікавих мандрівок на пленерах, та не зупинятися на досягнутому, а вдосконалюватися у своєму мистецтві. Майстер живопису Степан Степанович Теліжин підтримав думку про те, що у цій колекції домінує давня архітектура відомих місць, а вона не є вічною, і через те ці картини ціняться по-особливому.Творча зустріч в музеї з Юрієм Бандерою

Викладач Йосип Миколайович Ужела: «Прекрасне відчуття лінії, колориту, тональності, елементи модернізму, одне побажання – підсилювати роботи сонячним життєрадісним світлом.

Під час своїх побажань автору виставки «Барви карпатського краю», Ярослав Дмитрович Савчин також згадав про минулі часті зустрічі долинських художників з митцями зі Стрия Григорієм Паламарем, братами Завозіними.

В кінці зустрічі п. Юрій подарував фондам музею «Бойківщина» одну з колекції своїх робіт – «Слідами зими. 2011р.», художню роботу, на якій зображена церква Музею народної архітектури і побуту у Львові «Шевченківській гай».

Тепла розмова представників творчої зустрічі продовжилася за горнятком кави та закінчилася впевненими обіцянками зустрітися через рік у цьому місті.Творча зустріч в музеї з Юрієм Бандерою

На згадку про співпрацю з Долинським краєзнавчим музеєм «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів, п. Юрію була подарована колекція збірників «З історії Долини».

Творча зустріч в музеї з Юрієм БандероюДолиняни щиро дякують п. Юрію за цей вечір зустрічі, за малярську працю, бажають успіхів у його творчій та викладацькій діяльності.

Талановитих учнів!

Нових сюжетів на полотнах!

Нових просторів для власних колекцій!

Тетяна Гнатковська,

науковий співробітник музею «Бойківщина»

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).