Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

EnglishGermanPolishUkrainian
Повернутися до всіх публікацій

Свято дідухів у музеї «Бойківщина»

Зима запорошила снігом рідну Долинщину – гори, міста та села. Хурделить та хурделить. Різдвяні свята в розпалі. Діти весело катаються на санках, шукають місця ковзанок. А коли опускається на місто вечір і новорічні вогні гірляндами спалахують на ялинках міста – починають свою ходу колядники. Їх різдвяні пісні чути звідусіль.
В кожній оселі по всій Україні, ба навіть і за кордоном, у ці святкові дні за різдвяним столом збираються родини з друзями та сусідами і співають веселої української колядки. Зазвичай вся підлога застелена сіном, а у куті під образами біля кожного різдвяного столу на почесному місці гонорово стоїть дідух – символ затишку і тепла. Подекуди його називають «дідом». Як і в сиву давнину, так і у сьогоденні, за українським народним обрядом дідух є невід’ємною частиною різдвяних святкувань. Дідуха, який символізує добро, злагоду у наших родинах, взаєморозуміння, повагу і здоров’я виготовляли переважно з вівса та жита.
На межі зустрічі років, минулого та прийдешнього, перед святкуванням Різдва долиняни та гості міста мали змогу ознайомитися з виставкою дідухів, старовинних і сучасних, виготовлених спільно одною родиною чи окремою майстринею. Напередодні виставки, краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів люб’язно запропонував всім бажаючим прийняти у ній участь. І оскільки виставка була не досить великою, хотілось би відмітити всіх її учасників. Родинні дідухи представили Олександра Крайник з с. Велика Тур’я та Марія Павлюк з м. Долина. Прикрасив експозицію «Дідо», якого в 1990 році виготовляла вся родина Г. І. Сови з с. Старий Мізунь а також дідух родини о. Михайла Хомина з с. Шевченкове. Окрасою виставки стали оригінальні дідухи, виготовлені майстринями Параски Рак (с. Белеїв), Марії Шутки (с. Підліски). На особливу увагу заслуговує дідух Наталії Халус – переможниці конкурсів різдвяної атрибутики (с. Семичів), який дійсно можна назвати витвором мистецтва.
Колектив музею «Бойківщина» щиро дякує всім учасникам за співпрацю у збереженні та пропагуванні народних традицій Бойківщини. Маємо надію, що така співпраця між музеєм і мешканцями Долинщини буде завжди!
Час не тупцює на місці. Вже наближається другий Свят вечір, а за ним Йордан, щедрівка. Щиро запрошуємо Вас у ці дні до старовинної Бойківської хати з веселою колядою та дзвінкою щедрівкою!

Христос народився! Славімо Його!

Тетяна Гнатковська

Додайте свій коментар

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).