Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

EnglishGermanPolishUkrainian
Повернутися до всіх публікацій

Св. Миколай затримався у музеї “Бойківщина”

Напевне кожна українська дитина завжди з нетерпінням чекає дня Св. Миколая, який мандруючи засніженими Карпатами напередодні Різдва, заходить у міста і села, щоб відвідати чемних і слухняних дітей, не залишаючи нікого без уваги, опіки та гостинців. Цієї зими небесний опікун затримався у Долинському музеї «Бойківщина» аж на декілька днів. Насичена програма заходів була підготовлена працівниками музею для дітей нашого бойківського краю до цього чарівного свята.

14 грудня на запрошення Св. Миколая відгукнулися діти Долинського дитячого будинку «Теплий Дім» зі своїми вихователями, і весело провели час: переглянули виставу про Св. Миколая «Різдвяна казка», співали пісню Св. Миколаю та поколядували, оглянули різдвяні експозиції, прикрашені святкові новорічні ялинки, пригощалися солодощами та отримали щедрі подарунки від Св. Миколая.

17 грудня на зустріч зі Св. Миколаєм прибули діти Оболонської ЗОШ, шкіл №№ 4, 6 м. Долини та Долинського дитячого будинку «Теплий Дім». Одні групи дітей побували на всіх заходах, що відбувались протягом дня, інші на початкових, або завершуючих, а загалом 48 дітей цього дня поринули у світ казки…

Новорічна ялинка у холі музею зустріла дітей та одразу запросила у святково прибраний зал на «Різдвяну казку» – виставу, що підготували учасники театру-студії «Талант» Долинського Будинку Дитячої Творчості (керівник п. Світлана Петрів, акомпаніатор Володимир Кіндра). Опісля її закінчення, наші маленькі гості мали нагоду поспілкуватися з о. Вітольдом Левицьким на уроці християнської етики, на якому діти зацікавлено слухали священика про добрі справи маленького Миколая, про те, як він виріс, він став добрим пастирем для дорослих і дітей, а також про приклади доброї і правильної поведінки як і школярів, так і їх батьків. о. Вітольд під час спілкування наголосив, що тільки чемні та слухняні діти чекають Св. Миколая – ті що є завжди щирими та привітними.

Оскільки крім св. Миколая є ще багато святих, що наслідували Ісуса Христа, робили добрі вчинки, допомагали бідним, заопікувалися хворими, давали пожертви, і для того, щоб діти краще зрозуміли, як вони стали святими, наші гості мали нагоду подивитися кінострічку «Дітям про Ісуса». Вони разом з Ісусом побували у бідній стаєнці – притулку Діви Марії і старенького Йосифа в оточенні овечок, домашніх тварин та пастушків, ловили рибу з учнями Ісуса та переживали разом бурю на морі, слухали проповіді нашого Господа та йшли з ним до Голгофи, співпереживали як помер та раділи як воскрес. Кінострічка зайняла небагато часу, а діти опісля перегляду немов би подорослішали, пам’ятаючи, яким Ісус заповідав бути.

Цього дня школярі мали екскурсію у Бойківській хаті, у залі Природи та етнографічному, де біля різдвяної ялинки оглядали виставку «Різдвяна атрибутика в мініатюрі», в тому числі колекції ангеликів з приватних колекцій, шопки та вертепи та м’які саморобні іграшки Тетяни Яцишин з м. Долини.

Саме тут вони мали нагоду розучити пісню «Ой, хто, хто, Миколая любить…» та колядки «Добрий вечір, добрі люди,..», «У Вифлеємі добра новин», «Нова радість». Майстер-клас по обрядових колядках підготувала і провела вчитель музики ЗОШ № 6 Оксана Гошовська, зі своїми помічниками-соловейками. Та перед тим Валерія Овчаренко (уч.2 кл. ЗОШ № 6) виконала пісню «Доброта», а Креховецька Оленка (уч. 5 кл. ЗОШ№ 6) пісню «Нічка-чарівничка» про дива Св. Миколая, чим викликали у всіх присутніх бажання співати і співати для Св. Миколая… Принагідно можна сказати, що всі діти отримали тексти друкованих пісень на веселий час різдвяної коляди.

Цього дня майстриня ліпки з солоного тіста Вікторія Зубик навчила всіх, хто був учасником майстер-класу, самостійно виготовляти сувенір «Миколайчик» з різнокольорового тіста, чим принесла дітям велику радість та захоплення.

Не оминули наших гостей і солодкі гостинці від Св. Миколая – вони були запрошені до коференц-залу, де мали мали нагоду поласувати цукерками, печивом з теплим чаєм, а от на прощання сам Св. Миколай з’явився зі своїми помічниками янголятами та роздав кожному подарунки і нікого при цьому не залишив без уваги. Стомлені та щасливі діти поспішали до свої х домівок, щоб там наодинці подякувати Св. Миколаю за такий довгий казковий день…

Наступного дня, Св. Миколай запросив дітей до своєї Резиденції у бойківських Карпатах, що знаходиться в урочищі Ільма поблизу с. Мислівки. Від його імені організовували поїздку та дійства насамперед церква «Серця Ісуса і Серця Марії в особі протоієрея, радника Архієпископа і Митрополита Івано-Франківської Митрополії, керівника благодійної організації «Любов і Милосердя» о. Вітольда Левицького, музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів та відділ культури Долинської РДА. На цей день Св. Миколаєм була замовлена сонячна погода з легеньким морозцем і чудовий настрій для всіх гостей. Серед двохсот дітей, що приїхали у гості до святого Миколая, біля вісімдесяти отримало запрошення від Св. Миколая у музеї «Бойківщина», а це діти Долинського дитячого будинку «Теплий Дім» та Старомізунської ЗОШ своїм транспортом, школярі ЗОШ № 6 м. Долини, Слободи-Болехівської ЗОШ, гімназії м. Долини та ін.

Опісля молебня до Св. Миколая, який відслужив о. В. Левицький, ведуча свята (гол. сценарист відділу культури п. Мирослава Озгович) оголосила початок святкування, а за тим лунали пісні о. Вітольда, пісні про доброту і милосердя святого Миколая учениць 6-ї школи, розучувались різдвяні колядки (майстер клас по обрядовій пісні за керівництва Миколи Мазура та Світлани Петрів), на протязі яких школярі мали змогу підспівувати, співати разом з виступаючими різдвяні колядки (працівниками музею було роздано близько 50 саморобних книжечок з 6-ма колядками), пританцьовували під ритм різдвяних мелодій або ж водили хороводи. Щоб трішки зігрітися, а вже й перекуски час – всім гостям було запропоновано гарячого чаю з бутербродами та солодощами. Направду було весело. Дітвора розсипалась по всій площі резиденції, вони намагалися все встигнути – і побувати у хоромах Св. Миколая, а саме у Спальній, Вітальній Кімнатах, заглянути до Кухні і Комори, помолитися у Миколаєвській церкві та розглянути виставку янголів-мініатюр з музею «Бойківщина», оглянути територію Резиденції, сфотографуватися на згадку та погрітись біля ватри.

Показ вистави «У казковому лісі»» учасниками театру-студії «Талант» знову об’єднав всіх гостей в одну веселу команду, яка довго і щиро аплодувала, дякуючи за гру. Коли ведуча запросила послухати розповідь по вифлеємських пастушків, «чортики» з театру-студії «Талант» швидше всіх виявили бажання стати переодягненими пастушками.Св. Миколай затримався у музеї "Бойківщина"

Опісля для гостей Резиденції був проведений майстер-клас по виготовленні шопки зорганізований Св. Миколай затримався у музеї "Бойківщина"Св. Миколай затримався у музеї "Бойківщина"музеєм «Бойківщина» і який показували майстри Володимир Семків, Ганна Керничишин, Вікторія Рібун з помічниками. Насправді, допомагали Св. Миколаю у проведенні цього заходу біля 10-12 майстрів.

Насамкінець школярі розгадували новорічні загадки, а Св. Миколай обдаровував самих кмітливих м’якими іграшками. І звичайно, дитячим радощам не було меж.Св. Миколай затримався у музеї "Бойківщина"

Св. Миколай затримався у музеї "Бойківщина"Кожний школяр, побувавши у гостях у Резиденції Св. Миколая, також мав змогу особисто поспілкуватися з улюбленим святим, отримати подарунок, образок Св. Миколая з молитвою на звороті та згадкою про цю подорож. Усміхнена та щаслива дітвора поверталась до своїх домівок з надією приїхати сюди знову і не тільки взимку.

Заходи до дня Св. Миколая закінчилися, і музей «Бойківщина» з приємністю відмічає помічників Св. Миколая. Це – колективи шкіл м. Долини та сіл Долинського р-ну, що зоорганізували групові подарунки для дітей Долинського дитячого будику «Теплий Дім»: а саме ЗОШ № 7 м. Долини, Лолинська ЗОШ, школярі БДЮТ, Максимівська ЗОШ, Кальнянська ЗОШ, Великотур’янська ЗОШ, Старомізунська ЗОШ, Рахинська школа, Раківська школа, Слобода-Долинська ЗОШ, Царківнянська ЗОШ, школярі міста, жителі Долини та Долинщини.Св. Миколай затримався у музеї "Бойківщина"

Св. Миколай затримався у музеї "Бойківщина"Слова глибокої вдячності за підтримку в організації майстер-класів Вікторії Зубик (майстер-клас по виготовленню миколайчика з соленого тіста), Оксані Гошовській та Миколі Мазуру (майстер-клас з обрядових пісень), Світлані Петрів (керівнику театру-студії «Талант» Долинського БДЮТ); майстрам за участь у «Різдв’яній шопці» (майстер-клас) – Володимир Семків – виготовлення шопки, Вікторія Рібун з гуртківцями – ангелики; техніка бісер, Галина Круліковська – цар; лялька-мотанка, Надія Фендик – цар; полімерна глина; Ольга Семаньків – цар; паперопластика; Наталя Халус – пастушки; солене тісто, Ганна Керничишин – тварини; віск; Мирослав Гошовський – триптих «Свята родина», Мирославі Озгович – режисура свята у резиденції Св. Миколая, Богдан Фреїв – співпраця.Св. Миколай затримався у музеї "Бойківщина"

Щира подяка підприємцям за щедрі подарунки до солодкого столу: супер-маркет «Наш Край» – В. Олеськів, М. Марковський «Ласунчик», О. Зарічнюк, Р. Кородай – підприємець, депутат міської Ради, Н. Гац – магазин «Імідж».

Кожен з нас знає, що Св. Миколай приходить до наших осель у ніч на 19 грудня, а коли захочемо стати його помічниками, не вдаваймо, що нам це не під силу. Це зовсім не важко – шанувати у наших сім’ях одвічні звичаї …

Тетяна Гнатковська

науковий співробітник музею «Бойківщина»

Додайте свій коментар

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).