Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Про оновлення експозиції у залі «Природа» музею «Бойківщина»

краєвиди села СтаруняУ залі «Природа» Долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів кардинально змінюється експозиція. Тепер вона буде мати незвичну назву – «Знахідки Старуні»…

Село Старуня на Івано-Франківщині Богородчанського р-ну – одне з найвідоміших місцин Бойківщини….

Восени 1907 року невеличке село Прикарпаття стало відоме цілому світові…. Саме тут було випадково знайдено законсервовані в озокериті туші давніх тварин, а саме – спочатку мамонта, а потім волохатого носорога. Таким чином знахідки Старуні стали сенсацією у науковому світі. До речі, дослідження тривають і досі.

Скелет мамонта з м’якими тканинами та шкурою знайшли на початку жовтня на глибині 12,5 м під час розширення старої штольні. Спочатку вирішили, що це віл, який колись випадково сюди впав і був присипаний землею. Тому кості подробили і викинули на відвал, а шкуру робітники порозбирали на постоли. Лише через кілька днів після знахідки один з працівників (машиніст Вітковський) звернув увагу керівництва, що ці кістки, які валяються біля четвертої шахти, не надто схожі на коров’ячі, а можуть належати якомусь доісторичному велетню. Лише тоді про знахідку повідомили в Богородчанське староство та науковців у Львові та Кракові. Роботи в шахті зупинили, відвали перелопатили і зібрали по шматочках усі рештки, знесли до окремого приміщення та виставили варту з жандармів. Доки краківські науковці радилися, як отримати мамонта собі, львів’яни вже домовилися з власником копальні і 7 листопада зустріли свій трофей у Природничому музеї ім. Дідушицьких, який зберігається тут до сьогодні.

Другий велетень – волохатий носоріг…

Біля плеча і стегна давньої тварини були помітні сліди поранення, а біля туші знайдений метрової довжини дерев’яний стрижень, обпалений з одного боку й загострений з іншого. Саме тому, висунуте припущення, що носоріг втікав від давніх людей і провалився в озокеритове озеро.

Унікальна знахідка Старуні потрапила до львівського природничого музею, незважаючи на те, що багато музеїв світу бажали б мати у своїх фондах цей безцінний експонат.

Проте, Старуня відома не лишень завдяки викопним тваринам. Довкола села археологи знайшли 17 давніх людських поселень VII-V тисячоліть до н.е. Поряд з мамонтами, носорогами, гігантськими оленями, знайденими в Старуні, у цій місцевості жили і давні люди, які полювали на тварин. У такий спосіб вони отримували їжу, великі кістки для будівництва житла та виготовлення знарядь прац.і

Вже менше як за місяць, Ви не тільки побачите цю оселю але й матимете можливість зазирнути до середини…

Ще одна несподіванка – грязьовий вулкан, що живе, бурлить, і не затихає…

І таким чином, кожен відвідувач нашого улюбленого місцевого музею «Бойківщина» так багато зможе дізнаєтися про природничу історію невеликого клаптика землі в околицях Старуні, помандрувати у глиб тисячоліть – до прадавніх людей і тварин.

Саме у цій липневій порі гарячого літа наукові співробітники Львівського Державного природознавчого музею Національної Академії Наук України під керівництвом завідувача відділу ландшафтного і біотичного різноманіття, кандидата біологічних наук, старшого наукового співробітника музею А. А. Бокотея спільно з працівниками музею «Бойківщина» працюють над внесенням змін до постійно діючої експозиції у залі «Природа» музею м. Долини.

Презентація експозиції «Знахідки Старуні» – унікальний міні-екскурс у світ льодовикового періоду з дивною назвою «Старуня» – присвячена відзначенню 100-річним ювілеям з дня народження наших славних долинян, Почесних громадян міста Омеляна Антоновича та кардинала Мирослава Івана Любачівського, і відбудеться 10 серпня 2014 р.

Колектив музею «Бойківщина», заздалегідь повідомляє про цю чудову новину, щиро запрошує, і з нетерпінням чекає …

Тетяна Гнатковська

науковий співробітник музею «Бойківщина»

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).