Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Міжнародні наукові читання “Мирослав Антонович. Знаємо. Пам’ятаємо…”

Міжнародні наукові читання “Мирослав Антонович. Знаємо. Пам’ятаємо…”У м. Долина 13 березня 2011 року в приміщенні краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбулися міжнародні наукові читання «Мирослав Антонович. Знаємо. Пам’ятаємо…» присвячені пам’яті славного долинянина, відомого хорового диригента і музикознавця, доктора музикології, організатора Візантійського та хору ім. М. Лисенка – Мирослава Антоновича за підтримки Долинської міської ради, музею «Бойківщина» та Інституту Літургійних Наук (УКУ, м. Львів).
На площі перед музеєм, недільного ранку, перед початком роботи конференції всіх прибулих вітав вибраним репертуаром і віртуозним виконанням Долинський муніципальний духовий оркестр під керівництвом Ярослава Скоб’яка, який заворожено слухали мешканці навколишніх кварталів та й випадкові перехожі.
Зареєструвавшись, учасники конференції мали змогу оглянути оновлену новими архівними документами, фотографіями та матеріалами виставку присвячену Мирославу Антоновичу.
О 10:30 в конференц-залі музею розпочалися міжнародні наукові читання. Головувала на читаннях Тетяна Сенів (директор музею «Бойківщина»). Виступила з вітальним словом, в якому звернула увагу на те, що захід, який відбувається сьогодні є дуже важливим. Висловила сподівання на те, що дослідження життєвого та творчого шляху маестро будуть з кожним роком більш цікавими та ширшими. Познайомила учасників з програмою наукових читань, наголосила на важливості питань, які будуть висвітлюватись і подякувала всім присутнім за співпрацю. Вірш «Пам’яті п. Мирослава Антоновича» написаний Надією Дичкою (членом Національної Спілки письменників) зачитала Тетяна Гнатковська ( науковий співробітник музею «Бойківщина»).
Мелодійною грою привітали присутніх дві бандуристки Софія Федотова та Марія Гуляк з Долинської школи естетичного виховання імені М.Антоновича створюючи атмосферу творчої праці.
Роботу конференції поблагословив о. Тарас Керницький і всі разом промовили спільну молитву.
Від імені управління культури ОДА Василь Тимків (заступник начальника управління культури Івано-Франківської ОДА) подякував організаторам конференції та побажав успіхів у збереженні спадщини Мирослава Антоновича. Володимир Гібчинський (начальник відділу культури Долинської держадміністрації) долучився до привітання учасників конференції, наголосив на важливість розвитку культурних зв’язків між містами та державами.
Опісля до всіх присутніх звернувся Володимир Гаразд, висловивши щиру радість з приводу того, що вже втретє м. Долина має змогу об’єднати поважну громаду – представників влади, освіти та культури з України і не тільки, яку згуртовує велична постать Мирослава Антоновича. Нагадав про передачу Романом Антоновичем архіву Мирослава Антоновича до Інституту Літургійних Наук (УКУ), про результати опрацювання якого ознайомлять представники Інституту. Також підкреслив, що Долинська школа естетичного виховання, після пропозиції озвученої учасниками першої конференції у 2008 році, названа іменем Мирослава Антоновича. В жовтні 2011 року (після укладеної угоди про співпрацю між Долинською і Утрехтською школами) планується організувати приїзд 10 голландських дітей з Утрехтської музичної школи до Долинської школи естетичного виховання ім. М. Антоновича і до того часу є намір побудувати пам’ятник М. Антоновичу на площі перед школою, на побудову якого вже отримано кошти з тихого аукціону, проведеного 12 березня 2011 року в приміщенні музичної школи, де було зібрано 4292 грн., а також пожертвування сина славетного маестро Романа Антоновича.
Голова міста зауважив, що минулого року м. Долина вже мала честь приймати в гостях у себе представників з Голландії – візантійських хористів, які в подарунок залишили музичній школі комплект апаратури.
Міжнародні наукові читання “Мирослав Антонович. Знаємо. Пам’ятаємо…”Учасниками конференції були гості з Голландії Брам Бозгард (президент голландського хору ім. М.Лисенка) та син Мирослава Антоновича – Роман, Василь Тимків (заступник начальника управління культури Івано-Франківської ОДА), начальник обласного управління юстиції, депутат обласної ради Володимир Ковальчук з дружиною Оленою Антонович (2-рідна сестра Романа Антоновича), Любомир Сікора (голова Всеукраїнської громадської організації «Бойківське етнологічне товариство»), Микола Зимомря (доктор філологічних наук, професор, Академік АН ВШ України), Володимир Грабовський (музикознавець, член Національної Спілки композиторів України, викладач Дрогобицького державного музичного училища ім. В. Барвінського), Олександра Німилович (член Національної Спілки композиторів, доцент Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка), представники влади, громадських організацій, «Просвіти», музеїв Долинщини, музичної школи, бібліотеки, краєзнавці і долиняни, які вболівають за долю міста.
Міжнародні наукові читання “Мирослав Антонович. Знаємо. Пам’ятаємо…”Тетяна Сенів запросила до виступу Романа Антоновича, який теплою українською посмішкою привітав, об’єднаних славетним іменем М. Антоновича, творчих людей. Подякував В. Гаразду, Т. Сенів та Ю. Ясіновському за організацію заходу, побажав і надалі працювати в цьому напрямку, і передав слово Браму Бозгарду.
Президент голландського хору п. Брам коротко ознайомив з історією хору ім.. М. Лисенка, який в цьому році на чолі з диригентом Іриною Горванко відвідають Канаду з метою поширення та популяризації української пісні.
Доповідач Степан Янковський – голова клубу краєзнавців, що діє при музеї «Бойківщина» – розповів про славні роди Антоновичів – Омеляна Антоновича та Мирослава Антоновича, висвітлив їхній вклад у скарбницю історії України та світу. Слідуюча доповідь ще одного члена клубу краєзнавства Романа Козія архітектора, лауреата премій ім. І. Вагилевича, ім. Я. Ленкавського – це перші кроки дослідження малої Батьківщини М. Антоновича, той старожитній світ в якому він жив. Підводячи підсумки краєзнавець запропонував поставити пам’ятний знак на місці де жив колись Мирослав Антонович.
З результатами в опрацюванні архіву та бібліотеки М.Антоновича ознайомив присутніх професор Юрій Ясіновський, наголосивши, що величезний, дбайливо впорядкований архів М.Антоновича продовжує надходити і Інститут Літургійних Наук веде роботу над його систематизацією та опрацюванням: «…Подивляю обсягу його титанічної праці, широті його занять». Його виступ доповнила Євгенія Лазаревич і презентуючи Архів М.Антоновича про Візантійський хор, продемонструвала на слайдах світлини, ілюстрації з архіву.
Олександра Німилович висвітлила сторінки багаторічної співпраці Мирослава Антоновича і Йосипа Гошуляка, розкрила безцінність методики, яка полягала в індивідуальному підході до розвитку здібностей і таланту кожного хориста.
Володимир Грабовський ознайомив присутніх з музично-педагогічною системою «Модус» Олександра Цалай-Якименко та впровадженням її у Долинській музичній школі. Доповнила цю тему Ольга Роп’яник (заступник директора музичної школи) акцентуючи увагу на актуальності впровадження вітчизняного винаходу та висловила побажання ознайомити з ним голландців.
Володимир Ковальчук урочисто повідомив про створений фонд Мирослава Антоновича офіційно зареєстрований 12 березня 2011 року, мета якого вивчати, пропагувати та зберігати творчу спадщину Антоновича, підтримувати ініціативи щодо розвитку музичної культури, проведення різноманітних мистецьких конкурсів.
Голова «Бойківського етнологічного товариства» Любомир Сікора повідомив, що готується до друку 4-ий том «Бойківщина» і висловив побажання, щоб в цей збірник увійшли матеріали про відомого бойка М. Антоновича.
Академік Микола Зимомря показав як високо цінив Мирослав Антонович український фольклор, зокрема українську народну пісню прославлення і поширення якої стало ціллю його життя.
Після наукових читань гості конференції мали змогу оглянути експозиції музею «Бойківщина», фотовиставку Долинського міського фотоклубу «Промінь» з нагоди першої річниці діяльності клубу, зробити спільне фото на згадку, побувати на фуршеті. О 15-ій годині відбувся семінар, на якому доповідач Наталя Сиротинська ознайомила музикознавців Долини з структурою нотолінійного Ірмологіона, його жанрами і формами, особливостями написання.
Доповіді науковців, що прозвучали на міжнародних читаннях, будуть запропоновані для подання їх в третій збірник «З історії Долини», попередньо розглянуті на засіданні клубу любителів краєзнавства, що діє при музеї. Також всі матеріали увійдуть у збірник «Musica humana», що буде друкуватись у Львові. Ці зустрічі, підтримка і розвиток зв’язків – те, про що так мріяв світлої пам’яті славетний маестро.
Міжнародні наукові читання “Мирослав Антонович. Знаємо. Пам’ятаємо…”Міжнародні наукові читання “Мирослав Антонович. Знаємо. Пам’ятаємо…”Міжнародні наукові читання “Мирослав Антонович. Знаємо. Пам’ятаємо…”Міжнародні наукові читання “Мирослав Антонович. Знаємо. Пам’ятаємо…”

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).