Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

EnglishGermanPolishUkrainian
Повернутися до всіх публікацій

Майстер-клас з пластилінового живопису

З часу винайдення пластиліну пройшло понад 200 років, але він і досі залишається одним з найулюбленіших матеріалів для дитячої творчості.

2 березня з нагоди святкування Міжнародного жіночого дня – 8 березня, у Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» відбувся майстер-клас з пластелінографії «Весна іде, красу несе…».

Його учасники: учні Долинської спеціалізованої школи №6, Гімназії інтернат, дошкільнятка – дізналися про незвичайну історію винайдення пластиліну, переглянули мультфільми, ознайомилися із вражаючими інсталяціями, створеними за допомогою цього пластичного матеріалу. А згодом із радістю приступили до найцікавішого – виготовлення різних видів пластиліну та ліплення виробів з нього.

Спочатку науковий співробітник Мар’яна Кальмук-Дудар навчила учасників робити «розумний пластилін».

До його складу входить: клей ПВА, харчовий барвник чи фарба гуаш і титрабурат натрій (продається в аптеці).

Ця неймовірна субстанція володіє всіма якостями твердого та рідкого тіла одночасно. Будь з ним м’який і обережний і він розтечеться, як вода. Вдар його об підлогу і він підстрибне, як м’ячик, стукни по ньому молотком і він розлетиться вщент, як улюблений бабусин кришталь. Розумний пластилін можна різати ножицями, тягнути як гуму, рвати як папір, робити з нього міхури і тріскати їх. Розумний пластилін завжди готовий до пригод і стійко переносить будь-які трансформації.

Його винайшов у 1943 р. американський учений Джеймс Райт. Довгий час чудо-склад був засекречений. Зараз, розумний пластилін – улюблена іграшка дітей і дорослих по обидві сторони екватора. У 2009р. міжнародне журі визнало його «найкращим подарунком року».

Розумний пластилін – чудовий антистрес. Він незамінний для тих, хто хоче кинути палити. Допомагає відновлювати руки після травм.

Розумний пластилін прекрасний подарунок для дітей: він розробляє дрібну моторику, що сприяє розвитку логічного мислення, мовлення та творчих здібностей. При всіх своїх якостях абсолютно не шкідливий, не забруднює одяг і меблі, легко змивається.

Ще один вид пластиліну з виготовленням якого ознайомилися учасники майстер-класу – пластилін з солодкого тіста (мастика).

Щоб приготувати їстівний пластилін, яким покривають торти, виготовляють різноманітні фігурки нам потрібно: жувальний зефір, цукрова пудра, масло або лимонний сік, харчові барвники.

Спочатку ми розтоплюємо в хвильові зефір з маслом (до стану густої сметани), добавляємо харчові барвники, знову вимішуємо, поступово досипаємо  цукрову пудру, вимішуємо тісто,  яке ставимо на 30 хв. в холодильник.

Наше солодке тісто готове до використання.

Наступний вид пластиліну з виготовленням якого ознайомились учасники майстер-класу – пластилін з солоного тіста.

Маленькі помічники охоче допомагали замішувати кольорове тісто, яке готується дуже просто: 1 стакан муки, 0,5 стакана солі, 1/3 стакана води, харчовий барвник та 1 ч.л. олії. Готове тісто нічим не поступається дорогому фірмовому пластиліну, має ряд переваг, оскільки виготовлене з екологічно чистих матеріалів та недорогих інгредієнтів.

Коли початок було покладено, учасники приступили до творчого процесу. Діти отримали набори пластиліну і дощеки-основи, взялися створювати свої шедеври.

І хоча ми робили все за одним принципом – всі роботи були різні і по своєму оригінальні.

Кожен виготовив чудову рамочку для фото з солоного тіста, яка може стати гарним подарунком,  який буде радувати око і нагадувати про приємно проведений час.

Усі учасники отримали подарунок – тюльпан з цукерком в середині, а також немовлятко з солодкого тіста – мастики, які підготувала майстриня.

Опісля майстер-класу бажаючі мали можливість оглянути експозицію музею.

Пам’ятаймо: в кожній людині живе художник. Даючи своєму внутрішньому творцю роботу і простір для фантазії, ми не тільки приємно проводимо час, але і вирішуємо важливі психологічні проблеми.

Щиро вдячні всім учасникам за чудову атмосферу та гарний настрій, а також учителю трудового навчання Долинської спеціалізованої школи №6 Круліковській Галині Василівні, яка разом зі своїми учнями активно долучається  до багатьох заходів музею!

Мар’яна Кальмук-Дудар

Науковий співробітник музею «Бойківщина»

Додайте свій коментар

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).