Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Краса Бойківщини через призму творчості Степана Теліжина

Краса Бойківщини через призму творчості Степана ТеліжинаЯкщо ти любиш рідний край,

Його красу, весняну вроду

На рідній мові оспівай,

Слугою будь свого народу.

18 квітня о 15.00 у стінах краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбулася тепла зустріч долинян – шанувальників живопису з автором діючого вернісажу. Зустріч проходила в рамках відкриття у виставковій залі «мандрівної» виставки «Краєвиди Бойківщини у мініатюрі Степана Теліжина». Гості мали змогу не тільки побувати на вернісажі (70 живописних карпатських пейзажів: 50 робіт праці з олією та 20 – акварелі), але й переглянути віртуальну виставку сорока картин-мініатюр, які не входили до тимчасової експозиції, що являло собою новинку у виставковій діяльності нашого музею.

З часу першої персональної виставки долинського майстра-пейзажиста Степана Теліжина у 1984 р. у м. Долині стежки виставкових подорожей охопили не тільки села Долинщини, але й міста Моршин, Стрий, Дрогобич, Калуш, Івано-Франківськ та відвідали нашу столицю м. Київ. Водночас його твори неодноразово побували в Австрії, Франції, Америці, Німеччині. Сам же художник весь свій вільний час проводить за мольбертом. Його можна часто побачити за роботою на околицях міста, у Лолині, Вигоді, Мізуні, Вишкові.

Степана Степановича можна сміливо назвати патріотом рідного бойківського краю. Його любов до природи у його наполегливій праці. Художник-пейзажист відтворює красу Бойківщини, і його картини, як поштові листівки, розлітаються по світу, і залишаються вже приємним спогадом про мальовничі гори Карпати, краєвиди околиць Долинщини, красу безмежних полів, річок і джерел у різні пори року. Живописні полотна пронизані щирою любов’ю до рідної землі, адже теми його виставок: «Рідні гори мої», «Весняні мотиви», «Мій рідний край», «Пам’ятними місцями Бойківщини», «Шевченківська Україна», «Край мій Прикарпаття» а у сьогоденні «Бойківські краєвиди у мініатюрі».

На початку зустрічі д-р музею Тетяна Сенів традиційно привітала автора виставки та всіх присутніх, зауваживши, що відкриття цієї виставки у цей весняний період не є випадковим, бо саме цей своєрідний та неповторний живопис Карпат Степана Теліжина закликає нас, бойків, до бережливого ставлення рідної до природи. Отож п. Тетяна повідомила, що проводячи у середині травня захід Дитячий День науки «Бережливе відношення до природи. Забруднення. Ліси та водойми» ми насамперед будемо пропонувати дітям оглянути цю експозицію.

На заході також було зазначено, що такі картини як «Відлига», «Портрет І. Франка», «Лолинські полонини» нашого краянина збагатили фонди музею «Бойківщина» і висловлена вдячність за ці подарунки.

Всі присутні мали змогу почути зі слів ведучої біографію та творчий шлях майстра, дізнатися про географію подорожей його виставок.

Приємно вразив всіх присутніх винуватець зустрічі – Степан Степанович своїм виступом. Шанувальники його живопису збагатилися щирим та відвертим спілкуванням, мали змогу дізнатися про нові захоплення митця, почути його власні гуморески та афоризми.

Серед шанувальників живопису, і тих хто прийшов привітати майстра були його перший вчитель у художній студії, у минулому д-р художньої школи І. В. Гуралевич, а на даний час їх поєднує дружба і творча співпраця, І. Я. Ярич, член Національної Спілки журналістів, редактор газети «Свіча» у минулому, краєзнавець – йому ж випала почесна місія від імені музею подарувати автору виставки збірники наукових праць музею«З історії м. Долини»; С. С. Янковський – член Національної спілки Краєзнавців України, почесний голова т-ва «Просвіта» у Долині, голова клубу Краєзнавців, що діє при музеї, настоятель церкви Іоана Предтечі М. Хомин, краєзнавець; Г. Р. Якимів, науковий співробітник «Музею історії м. Болехова ім. Р. Скворія». п. Галина Якимів, до речі, одразу запросила «мандрівну виставку» до свого рідного міста.

Мальовничий живопис рідних карпатських гір, широких квітучих садів і ланів, тихих ставів та стрімких джерел-водопадів долинського пейзажиста – незалежно чи це олія, чи акварель – імпонує багатьом.

«Працьовитості митця можна тільки позаздрити», і про це розповіла п. Оксана Сподар, побувавши у художній майстерні митця. Викладач за фахом, митець за покликом поділилася враженнями про техніку мастихін, в якій дуже вдало працює С. Теліжин.

Оскільки «мандрівна виставка» подорожуватиме світами тільки після 12 травня, то ж переконливо просимо Вас встигнути помилуватися бойківськими краєвидами у нашому краєзнавчому музеї.

Бажаємо автору вернісажу, який працює вже понад 50 років удосконалюючи свій митецький штрих, на майбутнє ще більше творчих досягнень, виставок, розширення географії виставкових подорожей, а цій мандрівній виставці – зелену дорогу.

Т. Гнатковська,

науковий співробітник музею «Бойківщина»

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).