Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Фонди інформують: про найголовніше у фондовій діяльності…

Фонди інформують: про найголовніше у фондовій діяльності…

Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни та Омеляна Антоновичів є одним із осередків на Прикарпатті, який служить долинянам та гостям міста «краєзнавчою скарбницею» й збирає, досліджує, експонує та популяризує матеріальну й нематеріальну спадщину людства, а також об’єкти довкілля з метою вивчення, навчання та для естетичного задоволення.

Ось уже десять років робота музею постійно ведеться в кількох напрямках  найважливішим з яких, безумовно, є збір предметів, що відбувається кількома шляхами, бо без експонатів музею як такого бути не може. Музей може отримати потрібні предмети шляхом збору під час експедицій, наукових відряджень, виставок, експонати можуть надійти до музею, як подарунок та спадщина, отримати у третьої сторони, отримати шляхом обміну, і в рідкісних випадках, музейний предмет можуть придбати. Дуже важливим і цінним для музею є те, що різні люди, від простого селянина до високопосадовців,  самотужки приносять речі і передають їх для музею на зберігання безоплатно, розуміючи те, що роблять неоціненний внесок в побут, культуру, етнографію Бойківщини, нашого рідного краю. В результаті такого збору наш  музей, протягом багатьох років і формував  свій основний та науково допоміжний фонд.  Іншими словами, фонди – це серцевина музею, що акумулює в собі багато різних напрямків роботи. РухомІ пам’ ятки природи, матеріальної і духовної культури, які мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення, незалежно від їх виду, місця створення і форми власності – є Музейний фонд.

З фондами тісно співпрацюють зберігачі фондів та наукові співробітники  музею, і ця спільна робота орієнтована на збереження, дослідження і використання музейних предметів, оскільки музей є цінним джерелом не тільки для науковців та істориків а й для учнів, студентів, пересічної молоді, волонтерів, жителів та гостей міста. Музей завжди готовий надати та поділитися будь-якою інформацією з тими хто її потребує.

З предметів музейного фонду працівниками музею формуються постійні та тимчасові експозиції.  На сьогоднішній день завдяки фондовим колекціям в музеї створено 6 експозиційних залів «кімната родини Антоновичів», «Природа», «Історія», «Побут та етнографія №1», «Бойківська хата», «Сакральний», а найновішою та тай сучаснішою є частина виставкової зали «Міста Побратими». В кожному із залів відкриті експозиційні виставки на різну тематику, яка в свою чергу відноситься до різних інвентарних груп: документи (рукописи, листування, першодруки і стародруки); фотографія, нумізматика і філателія (колекції монет і паперових грошових знаків, значків, орденів, медалей);  речові (знаряддя праці, зброя, предмети побуту, предмети культового значення.) тканини і одяг (вбрання,прикраси), мистецтво декоративне (предмети народної творчості: різьблення, гончарства, килимарства, вишивки, ковальства), мистецтво (оригінальні твори живопису, графіки, іконопису, скульптури,), природа (зразки порід і мінералів, гербарії, колекції кісток вимерлих тварин, опудала, вимираючих, рідкісних і типових видів живих організмів). Далеко не всі музейні предмети знаходяться у відкритому доступі для відвідувачів, багато з них зберігається у спеціально обладнаних кімнатах «фондосховищах». У зв’язку з тим, що фонди є досить численними та багатими на музейні предмети, щоразу науковцями організовуються нові експозиційні тимчасові виставки  за різноманітними тематиками, тим самим показуючи культуру, побут  та історію Бойківщини.

Багато років музейні фонди поповнювалися новими експонатами, з яких формувалися фондові колекції. На сьогоднішній день таких людей, що долучалися до розширення фондів, є дуже багато. Дирекція та працівники музею висловлюють щиру подяку всім тим, хто протягом десяти років надав речі для музею, адже вони є безцінним подарунком в культуру побут та збереження традицій нашого бойківського краю.

Цієї зими музей «Бойківщина» започатковує рубрику «Фонди інформують», яка регулярно буде подавати відомості про найцікавіші речі музейного значення та людей, які люб’язно їх передали на збереження до нашого музею, Отож, цьогоріч раді Вас інформувати, що до «бойківської скрині» фондів музею надійшли такі предмети від жителів Долини і не тільки:

– сім’я Галадій, з села Семичів, які охоче надали для музейних колекцій понад 200 предметів, серед яких – бойківський реманент (речі щоденного вжитку, посуд дерев’яний та глиняний, знаряддя праці), вишитий одяг, рушники та серветки, виконані в техніці «хрестик», «низинка» та «художня набивка» збагатили наші фонди;

– тканий костюм: сорочка, спідниця, шнурок з китицями (подільського орнаменту в темній кольористиці) надійшов від львівської майстрині техніка «ткацтво» – Олена Кремінська;

– фотозбільшувач УПА-1 1958 р. №20756, фотоапарат ФЕД-3 1974 р. №8639454 від жителя міста Долини, Щурика Володимира Костянтиновича, доповнив колекцію старих фотоприладів.

– сувенірна тарілка, техніка «ф’юзінг» Роксоляна Підгаєцька.

– церковні речі та документи 1887-1901рр., від  о.декана Зореслава Котовича, церква Різдва Пресвятої Богородиці;

– банкноти та монети, писанки, від Юзьківа Володимира Васильовича с. Гошів;

– сувеніри та друкована продукція від міст-побратимів, передані до музею міським головою м. Долина Гараздом В.С.;

– книга  живопис  «Козак Мамай» від відомого художника Ореста Скопа

м. Львів;

– музичний інструмент «Скрипка» від жителя  с. Семечова Зятюка І.С.

– особисті фотографії з вінчання подружжя Воєвідка, на яких зображено сім’я Антоновичів та Кардинал Мирослав Любачівський, Невада США;

– вишитий костюм, сорочка з китицями, спідниця та дві ткані плахти від Рудевич Христини, смт. Вигода;

– священичий одяг (прибл.1926 років), від  о.Деонісія Вінницька обл.

с. Підвисоке;

– поезія «Візерунки Долі» з дарчим написом від автора Леонії Кірякової;

– книги «Поцюники, або каліф на годину» «Базікли»  від І.Я.Ярича;

– молитвеник та церковна книга 1897-1902р. від Шатковської Т.М. с. Тростянець;

– ксерокопії документів та фотографії від Хабера В.І. м. Долина;

– весільні коралі, сорочка, рушник (1946-1949рр.), від Павлів М.С. с. Росточки;

– читанка (прибл.1930р) від Юрків Л.М. с.Підбереж.

З допомогою небайдужих людей здійснюється комплектування фондів музею «Бойківщина». Просимо всіх небайдужих долучитися до нових надходжень у «бойківську скриню» та збагатити наш бойківський край.

Головний зберігач фондів  Фендик Н.В.

Зберігач фондів Войцещко О.Т.

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).