Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Де лемків від бойків водов не розілляти?

На Ватряному полі поблизу села Рівня Рожнятівського району на північно-східних рубежах Бойківщини 3–4 червня відбувся фольклорний фестиваль «Кличе Зелена неділя». Згідно з положенням, захід мав бути лемківсько-бойківським, проте цьогоріч він більше виправдовував свою назву – «Свято лемківської культури».

Варто знати, що на терені східної Бойківщини після виселення 1946 р. оселилося чимало вихідців з околиць Тісної і Балигорода (нині – у складі Польщі). І хоч в науковій літературі ці терени означені як бойківські (західна Бойківщина), а їхні мешканці як бойки або мешканці бойківсько-лемківського пограниччя, виселені з цих місцевостей мають переважно лемківську самосвідомість і солідаризуються насамперед із так само виселеними лемками, а не корінними мешканцями – бойками.

Ініціатор та головний організатор фестивалю Юрій Марканич, який очолює товариство «Бескидське земляцтво», має корені з села Кривого коло Тісної. Він уже вдруге проводить захід саме на Зелені свята. Адже саме на цей празник 1946 р. польське військо вигнало з рідного села його родичів. Окрім влаштування урочистостей земляцтво займається упорядкуванням цвинтарів та встановленням хрестів пам’яті у селах, які перебувають нині в межах Польщі. Окремим напрямком є організація юнацьких таборів для нащадків виселених з рідних земель. В селищі Брошнів-Осада діє бойківсько-лемківський музей.

І все ж культура Бойківщини, хоча і фрагментарно, на фестивалі представлена була. Побачити її можна було лише на сцені. Виступали зразковий ансамбль танцю «Бойківчанка» з Долини, народний чоловічий хор із Перегінська «Братове», вокальний жіночий ансамбль з Перегінська під керівництвом Дарії Король. Під час відкриття фестивалю бойків представляли учасники зразкового фольклорного ансамблю «Маленькі бойки» (керівник Наталя Шпак). Зрештою, виступали лише бойки корінні – рожнятівські, себто східні.

Чому не була представлена культура бойківсько-лемківського пограничя навіть у сценічному варіанті – це питання, над котрим мають задуматися не лише організатори, а насамперед нащадки тих, котрі ту культуру віками плекали у Бескидах.

Після святкувань місцева влада Рожнятівщини та громадські товариства бойків приступили до підготовки бойківського заходу – «БОЙКО-ФЕСТ-2012». Дату проведення фестивалю перенесли на 14–15 липня. Передбачається, що в перший день у районному центрі відбудуться виставки і наукова конференція з бойківської тематики. А другого дня на центральному стадіоні Рожнятова відбуватимуться розважальні заходи – концерти, змагання, майстер-класи…

Наталя Кляшторна

Де лемків від бойків водов не розілляти?

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).