Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Людина, яка вболівала за Галич, за Прикарпаття…

Людина, яка вболівала за Галич, за Прикарпаття…

дружина художника ділиться спогадами

8 вересня 2017 р. у Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбулось відкриття виставки доктора мистецтвознавства, Заслуженого художника України, прикарпатського живописця Михайла Фіголя.

Людина, яка вболівала за Галич, за Прикарпаття…

Інфо про автора виставки

У музейній галереї для огляду представлено 31 полотно художника: пейзажі карпатських гір, автопортрет та портрети батьків і дружини. В основному – всі роботи виконані у техніці: полотно, олія.

На відкритті виставки були присутня дружина митця п. Тетяна Фіголь (за фахом лікар-педіатр), яка завідує музеєм-галереєю М. Фіголя та упорядковує спадщину чоловіка, до якої належать не лише твори художнього мистецтва, але й приватна бібліотека, що налічує близько 8,5 тис. примірників книг. З Тетяною Данилівною представляли родину

Людина, яка вболівала за Галич, за Прикарпаття…

Вітання від Ярослава Савчина

Фіголь син Олесь – художник, завідувач кафедри рисунку у Львівській академії мистецтв з дружиною-художницею Ольгою, дочка Ксенія – викладач класу фортепіано школи С.  Крушельницької (м. Львів) з чоловіком Олександром – відомим музикантом.

У своєму виступі п. Тетяна згадувала: «Народився мій чоловік у селі Крилос, центрі Галича. Ще будучи дитиною, знаходив частинки браслетів, мечів,  «трипільських торсиків» давніх часів, захоплювався знахідками, цікавився історією та археологією. Бажання до малювання з’явилось у тому часі, коли був помічником художників, які розмальовували сільську церкву у Крилосі. Закінчив вечірню школу, щоб мати документ про освіту та подався поступати

Людина, яка вболівала за Галич, за Прикарпаття…

Вітання від Наталії Дяків

до Ленінградського інституту живопису. Ще при вступі у заклад під час розмови з професором зумів зацікавити знаннями про історію Галича, місцеві археологічні знахідки, і завдяки цьому кмітливого вступника було зараховано…». Тетяна Данилівна також поділилась спогадами про захист Михайла Фіголя кандидатської дисертації «Українська сатирична графіка кін. 19-поч. 20 ст.» в Ленінграді, про докторську дисертацію «Мистецтво Стародавнього Галича», яку мистецтвознавець «возив по всіх містах Радянського Союзу і не зміг захистити (захист успішно відбувся у Львові в квітні 1998 р. після довгих років не сприйняття)», про те, як готувався до персональної виставки про Галич до святкування 1100-річчя міста, та йому відмовили в експонуванні власної колекції художніх творів, що і стало передумовою твердої волі збудувати власну приватну музей-галерею.

Людина, яка вболівала за Галич, за Прикарпаття…

на заході

Після смерті чоловіка дружина художника-мистецтвознавця залишила свою професію й досі опікується домашньою картинною галереєю  Михайла Фіголя, яка була присвячена 1100-річчю Галича і відкрита 18 вересня 1998 року. Розташована – «на вулиці М. Фіголя, 2В», вулиці, яка носила назву «Долинська» і через місяць після смерті художника Івано-Франківською міською радою перейменовано задля пам’яті митця.

Виставка «Малярство Михайла Фіголя», що попередньо експонувалась у виставковій залі Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України присвячена 90-ій річниці народження художника. І взявши слово, Олесь Фіголь підкреслив, що в рамках святкування цієї ювілейної дати, а саме 18 жовтня, коли за попередньою домовленістю, роботи художника будуть експонуватися в залах Івано-Франківського краєзнавчого музею, родина Фіголь має намір презентувати новий мистецький альбом «Живопис Михайла Фіголя», документальний фільм про творчість мистецтвознавця. Син художника також відмітив, що «батько намагався усестороннє змалювати Карпати», і в цьому випадку «була думка вважати Михайла Фіголя «портретистом Карпат», хоча його більше цікавила історія рідного краю». Ведучи розмову про батька, п. Олесь зауважив: «Ми діти, росли серед картин, і не зважали на них, але те, що росли у середовищі, де постійно зустрічалися  митці – далося взнаки: Я і дружина – художники, наші діти: дочка і син – теж художники і внук цього року поступив на художній факультет, почав малювати і правнук. Моя сестра Ксенія – обрала музику…».

Людина, яка вболівала за Галич, за Прикарпаття…

Вітання від д-ра худшколи

Вітаючи гостей, Олег Лаврів, директор Долинської дитячої художньої школи, поділився, що «мав честь навчатися у 1981 р. на «худграфі» у викладача Михайла Павловича – художника високого зросту, спортивної статури, приємного у спілкуванні, який об’їздив цілий світ, крім Японії, який вмів провадити дуже цікаві лекції по живопису і всі студенти ним дуже захоплювалися…». Пригадав, як педагог переконливо навчав  «не розділювати кольори білою фарбою, а малювати, використовуючи чистий колір».

Ярослав Савчин, член Національної спілки Журналістів, приєднавшись до привітань родини художника, розповів про приватне спілкування з Михайлом Фіголь, поділився, що має від нього особистий подарунок 1989 року видання «Вибрані твори М. Фіголя», та нагадав всім присутнім, що Тетяна Данилівна – родом з Долинщини, і подарував «краплину своєї творчості» дружині живописця.

Оксана Сподар, вчитель Долинського природничо-математичного ліцею, долучившись до привітань, розповіла, що також навчалась з 1987 по 1990-ті  роки «на худ графі, тоді ще Івано-Франківського педінституту». Пригадала особистість поважного віку викладача

Людина, яка вболівала за Галич, за Прикарпаття…

На добру згадку про зустріч в Долині

Михайла Павловича, як педагога строгого і вимогливого, і водночас, як художникам який викладав мудро, цікаво і захоплююче, згадала і події студентських років під час практики на пленері на відпочинковій базі Ворохти, новорічні святкування, «де в костюмах і масках були не тільки студенти, але й викладачі», та запевнила гостей, що його учні будуть все життя пам’ятати світлі миті зустрічі з ним..

Дяків Наталя, вчитель Долинської дитячої школи естетичного виховання ім. Мирослава Антоновича розповіла, як добре знає цю родину, адже вони є родичі, наголосила, що п. Тетяна, написала та  видала книгу про родину, і діти п. Наталі після знайомства з сім’єю Фіголь, дуже поважали і захоплювалися як Тетяною Данилівною,  так і її чоловіком, а згодом донька також почала малювати…

Людина, яка вболівала за Галич, за Прикарпаття…

учасники зустрічі 

Згадкою про цю зустріч, для всіх її учасників, стала спільна світлина. Від адміністрації музею «Бойківщина» п. Тетяні Фіголь, нашій землячці, уродженці с. Підбереж, було подаровано квіти та збірку наукових статей «З історії Долини».

Щиро дякуємо за проведений з музеєм час, ласкаво запрошуємо до перегляду виставки «Малярство Михайла Фіголя», яка триватиме до 10 жовтня ц.р., і до нових зустрічей!

Тетяна Гнатковська

науковий співробітник музею «Бойківщина»

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).