Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

«Енкаустика & гратаж» – незабутній майстер-клас

«Енкаустика & гратаж» – незабутній майстер-клас20 червня у Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбувся майстер-клас «Енкаустика & гратаж», який провела науковий співробітник музею – Мар’яна Хабер-Дудар.

Під час заходу усі учасники ознайомились з простими прийомами роботи в сучасній обробці цих старовинних технік та навчились поєднювати їх прийоми в одній роботі.

Енкаустика — техніка малювання, в якій сполучною речовиною для фарб є віск. Живопис виконується фарбами в розплавленому вигляді (звідси і назва).

Граттаж – це спосіб виконання малюнка шляхом процарапуваня гострим інструментом паперу або картону, що покритий шаром воску і залитий тушшю або чорною гуашшю.

Для роботи в техніці «Енкаустика & гратаж» знадобляться такі матеріали:
– Праска без отворів для випарювання;
– Воскові олівці (їх необхідно звільнити від захисного шару з паперу);
– Картон;
– Тканина для очищення поверхні праски від надлишків воску;
– Парафінова або воскова свічка;
– Пензель;
– Рідке мило;
– Гуаш чорного кольору;
– Гострий предмет (шпажка).

«Енкаустика & гратаж» – незабутній майстер-класМайстер-клас проходив в декілька етапів:
1. Усі учасники заходу наносили шар воскової крейди на гарячу праску, легкими плавними рухами малювали картини на картоні. На цьому етапі в кожного виходили чудові картини, якими можна було б прикрашати інтер’єр і без подальшої обробки. Так вони виготовили основу для своїх робіт.
2. Готову основу виконану в техніці «енкаустика» натирали воском.
3. Ділі поверхню робіт покривали шаром суміші виготовленої шляхом змішування рідкого «Енкаустика & гратаж» – незабутній майстер-класмила та гуаші чорного кольору.
4. За допомогою фена просушували заготовки картин.
5. Вибравши ескізи робіт учасники переносили зображення з них на поверхню майбутніх картин.
6. І на кінець – найцікавіше, за допомогою гострих предметів, в нашому випадку ми використовували писачки, процарапували контури, а згодом і всі деталі малюнку.

Таким чином, кожен учасник заходу виготовив чудову картину, а головне, одним із перших «Енкаустика & гратаж» – незабутній майстер-класспробував поєднати ці чудові техніки виготовляючи свої малюнки. Адже, ще ніде в соц. мережі не зустрічалося інформації про поєднання технік в одному малюнку, ми це зробили в музеї вперше.

На завершення заходу, відбулася святкова лотерея. До речі, лотерейні білети ми також попередньо виготовили за допомогою техніки «Енкаустика & гратаж». Скільки радості і цікавості було в дитячих очах, коли стирали захисний шар білетів в очікуванні, що саме він стане виграшним.

«Енкаустика & гратаж» – незабутній майстер-класВласницею щасливого білета стала 4 річна Настя, яка часто, разом з сестричкою, бере участь в заходах музею. Вона отримала в подарунок набір воскових олівців.

Творче начало може відкрити в собі будь яка людина, незалежно від віку та художньої підготовки. І як показує світова практика та наше спостереження – музейні заходи, зокрема майстер-класи, сприяють збільшенню кількості відвідувачів музею та значно розширюють вікову категорію відвідувачів.

«Енкаустика & гратаж» – незабутній майстер-класДо нас приходять діти від 2-3 років. І що дуже похвально, прийшовши в музей хоча б один раз, вони відвідують його знову і знову. Тому, можна зробити висновок, що музей активно сприяє розвитку духовності та формуванню особистості майбутніх талантів Долинщини.

Мар’яна Хабер-Дудар
Науковий співробітник музею «Бойківщина»

 

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).