Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

EnglishGermanPolishUkrainian
Повернутися до всіх публікацій

«Енкаустика & гратаж» – незабутній майстер-клас

20 червня у Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбувся майстер-клас «Енкаустика & гратаж», який провела науковий співробітник музею – Мар’яна Хабер-Дудар.

Під час заходу усі учасники ознайомились з простими прийомами роботи в сучасній обробці цих старовинних технік та навчились поєднювати їх прийоми в одній роботі.

Енкаустика — техніка малювання, в якій сполучною речовиною для фарб є віск. Живопис виконується фарбами в розплавленому вигляді (звідси і назва).

Граттаж – це спосіб виконання малюнка шляхом процарапуваня гострим інструментом паперу або картону, що покритий шаром воску і залитий тушшю або чорною гуашшю.

Для роботи в техніці «Енкаустика & гратаж» знадобляться такі матеріали:
– Праска без отворів для випарювання;
– Воскові олівці (їх необхідно звільнити від захисного шару з паперу);
– Картон;
– Тканина для очищення поверхні праски від надлишків воску;
– Парафінова або воскова свічка;
– Пензель;
– Рідке мило;
– Гуаш чорного кольору;
– Гострий предмет (шпажка).

Майстер-клас проходив в декілька етапів:
1. Усі учасники заходу наносили шар воскової крейди на гарячу праску, легкими плавними рухами малювали картини на картоні. На цьому етапі в кожного виходили чудові картини, якими можна було б прикрашати інтер’єр і без подальшої обробки. Так вони виготовили основу для своїх робіт.
2. Готову основу виконану в техніці «енкаустика» натирали воском.
3. Ділі поверхню робіт покривали шаром суміші виготовленої шляхом змішування рідкого мила та гуаші чорного кольору.
4. За допомогою фена просушували заготовки картин.
5. Вибравши ескізи робіт учасники переносили зображення з них на поверхню майбутніх картин.
6. І на кінець – найцікавіше, за допомогою гострих предметів, в нашому випадку ми використовували писачки, процарапували контури, а згодом і всі деталі малюнку.

Таким чином, кожен учасник заходу виготовив чудову картину, а головне, одним із перших спробував поєднати ці чудові техніки виготовляючи свої малюнки. Адже, ще ніде в соц. мережі не зустрічалося інформації про поєднання технік в одному малюнку, ми це зробили в музеї вперше.

На завершення заходу, відбулася святкова лотерея. До речі, лотерейні білети ми також попередньо виготовили за допомогою техніки «Енкаустика & гратаж». Скільки радості і цікавості було в дитячих очах, коли стирали захисний шар білетів в очікуванні, що саме він стане виграшним.

Власницею щасливого білета стала 4 річна Настя, яка часто, разом з сестричкою, бере участь в заходах музею. Вона отримала в подарунок набір воскових олівців.

Творче начало може відкрити в собі будь яка людина, незалежно від віку та художньої підготовки. І як показує світова практика та наше спостереження – музейні заходи, зокрема майстер-класи, сприяють збільшенню кількості відвідувачів музею та значно розширюють вікову категорію відвідувачів.

До нас приходять діти від 2-3 років. І що дуже похвально, прийшовши в музей хоча б один раз, вони відвідують його знову і знову. Тому, можна зробити висновок, що музей активно сприяє розвитку духовності та формуванню особистості майбутніх талантів Долинщини.

Мар’яна Хабер-Дудар
Науковий співробітник музею «Бойківщина»

 

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).