Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Анонс! Виставка художниці Параски Хоми у музеї “Бойківщина”

Анонс! Виставка художниці Параски Хоми у музеї "Бойківщина"Проект Музею мистецтв Прикарпаття «Творчість Параски Хоми як самобутнє явище українського народного мистецтва» покликаний популяризувати мистецтво талановитої майстрині народного декоративного розпису серед громадськості області. Проект реалізується за підтримки Українського культурного фонду. Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України.

    Параска Хома (1933–2016) – творець світлого, вишуканого та гармонійного самобутнього мистецтва, ім’я якої в історії українського малярства стоїть поряд з М. Приймаченко, К. Білокур, Г. Собачко-Шостак. За піввіковий проміжок часу нею було створено сотні тематичних композицій, які зберігаються у багатьох музеях та приватних колекціях. У кожній її роботі відчувається шанобливе ставлення мисткині до краси рідної землі. Оригінальне мистецтво П. Хоми базується на сповненому помітної стилізації, своєрідному інтерпретуванні багатої покутської природи. Естетика плавних ліній, що примхливим переплетенням стебел об’єднує знайомі з дитнства квіти, творить основу її тематичних композицій. Творча манера мисткині далека від натуралістичного відтворення дійсності.  Традиційні квіти П. Хома зображає по-своєму. Таке особливе трактування вирізняє її роботи серед інших митців народного малярства. У квітково-пташиних композиціях, що стали провідними у її творчому доробку, відчувається ритм, симетрія. Авторка відмінно оперує об’ємами, де масивні елементи вдало підкреслені низкою дрібних, другорядних, що подекуди є співзвучними у кольорі або, навпаки, стають контрастним їх протиставленням. У творчості П. Хома відгукувалась на події в житті свого народу, створивши низку робіт, в яких сповна висловлювала пошану до людських духовних цінностей та переживань. Моральною винагородою для мисткині було визнання її таланту сучасниками. П. Хома – член НСХУ, заслужений майстер народної творчості, лауреат Всеукраїнської премії ім. К. Білокур та обласної премії ім. Я. Лукавецького.  Її роботи величні у своїй щирій простоті, адже творила, бо не мислила життя без мистецтва. Музей мистецтв Прикарпаття володіє однією з найпотужніших колекцій творів П. Хоми, виконаних переважно гуашевими фарбами на білих аркушах паперу. Утворена із 70 одиниць зберігання, вона є не лише окрасою фондової збірки, а й цінним надбанням українського народу.

Н. Доскалюк

 

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).