Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Долинська школа естетичного виховання

Ольга Роп’яник, викладач теоретичних дисциплін

Відколосилося поле,

Вирій покликав пташок

Вперше зібрав біля школи

Нас вересневий дзвінок.

Від туманів осінніх

До травневих дощів

Бали тільки відмінні

Кожен мати хотів.

Переступили несміло

З квітами класний поріг.

Наче матуся зустріла

Вчителька радо усіх.

Цей вічно юний «Шкільний вальс» звучить в Долинській музичній школі уже майже 60 років. Він не старіє і не дає згаснути вогникові у наших душах, як і непідвладна часові є її величність музика – мистецтво, яке називають “Мовою душі”, яке виховує в наших дітях чуйність, людяність, збагачує їхні серця добром і щирістю.

Починалася історія школи естетичного виховання в далекому 1955 році. Наказом №128 Станіславської обласної ради депутатів в Долині було відкрито державну музичну школу.

Першим її директором став Володимир Йосипович Антонович – ініціативний, енергійний, людина прекрасної душі, талановитий педагог. Впродовж усього свого життя він керував хорами, диригував оркестрами, самовіддано працював на просвітницькій ниві. У всьому йому допомагали педагоги-ентузіасти Мирон Савич Процак – викладач по класу баяна та Любов Михайлівна Алиськевич – викладач по класу фортепіано, учениця славетного українського композитора, піаніста, музикознавця і педагога Василя Барвінського, яка працювала в нашій школі до 1997 року. Любов Михайлівна протягом багатьох років очолювала фортепіанний відділ школи, була завпедом, головою Ради наставників. Виховала багатьох учнів, 40 з яких обрали музику своєю спеціальністю. Людина високої внутрішньої культури, виняткової ерудиції. Вона завжди була наставником і добрим порадником для всіх викладачів школи.

Відкриття музичної школи викликало неабиякий інтерес мешканців нашого міста і навколишніх сіл. Батьки з радістю віддавали дітей навчатися музики.

На 1 вересня 1955 року тут налічувалося 5 викладачів і 50 учнів, які навчалися гри на фортепіано, скрипці, баяні, духових інструментах. До педагогів – ентузіастів приєдналися Софія Теодорівна Вовчук – викладач скрипки та Ірина Михайлівна Середюк – викладач фортепіано, яка працювала в школі до 1991 року і за роки багаторічної педагогічної праці випустила понад 60 учнів по класу фортепіано.

В 1956 році до школи прийшли нові молоді педагоги: Зеновія Несторівна Войнович-Гринько – викладач сольфеджіо, теорії музики та скрипки, яка працювала в школі 44 роки, з них 20 років- заступником директора з навчально-виховної роботи; протягом десяти років очолювала районний комітет профспілки працівників культури; Левицька-Осудар Тамара Корнеліївна – викладач фортепіано, яка потім продовжила свою педагогічну працю в Івано-Франківській музичній школі №1. А ще через рік – Ярослава Спиридонівна Соловій- викладач фортепіано, яка віддала роботі в нашій школі 45 років, виховала 100 учнів.

Перший випуск школи відбувся в 1960 році. Його випускниками були Галина Шамрай, Лідія Карпенко, Євгенія Юзьків, Павло Гоц.

В 1957 році були відкриті філії Долинської музичної школи в селищі Вигода та місті Болехові. Це були струмочки від повноводної ріки. Згодом вони стали самостійними школами.

В 1961 році педагогічний колектив школи налічував п’ятнадцять викладачів і очолив його Олександр Євгенович Марценюк, людина талановита, закохана у свою справу, прекрасний керівник.

Другий випуск школи в 1961 році складав уже семеро випускників.

З кожним роком школа творчо зростала. З’явилися перші дипломанти обласних конкурсів: Рената Керницька, Ольга Павлова, Лариса Огінська.

В 1961 році викладачі школи Лідія Мар’янівна Качмар, Володимир Йосипович Антонович, Любов Михайлівна Алиськевич вперше в Долині здійснили постановку дитячої опери М. Лисенка “ Коза Дереза”. Слід зазначити, що пізніше відбулися ще дві постановки цієї опери ( у 1985 та у 2005 роках), під керуванням викладачів Ніни Іванівни Маркович та Ольги Іванівни Роп’яник.

В 1966 році директором школи став енергійний, наполегливий, працелюбний, вимогливий Дмитро Михайлович Осудар.

Доречно сказати, що в цей період викладачі школи активно допомагають аматорським колективам міста й району, беруть безпосередню участь у хоровій капелі “ Верховина”, яка під керуванням заслуженого працівника культури України Юрія Богдановича Соловія одержала звання народної. Її учасники грають в оркестрах – до капели, до вистав драматичного театру.

В 1971 році директором школи став Павло Полікарпович Гоц. Він входив до складу президії Ради директорів музичних шкіл України, а також до робочої групи з розробки нормативної бази, необхідної для функціонування спеціалізованих мистецьких навчальних закладів системи Міністерства культури України. Нагороджений грамотами райдержадміністрації, обласного управління культури, республіканського методичного центру, Міністерства культури України.

З роками творче обличчя школи змінювалося. В кінці 1985 року в Долинську музичну школу приїхали член Спілки композиторів України, кандидат мистецтвознавства ( а зараз доктор мистецтвознавства) Леся Сергіївна Цалай-Якименко та педагог-конструктор Ярослав Володимирович Михайлюк – автори нового методу вивчення музичної грамоти та розвитку інтонаційного слуху за системою “Модус”.

За ініціативою та під керівництвом Павла Гоца, завдяки активній участі та творчій праці викладачів Ніни Маркович, Ольги Роп’яник, Лідії Крайник, Долинська музична школа стала експериментальною та базовою в Україні з впровадження нових навчальних пристроїв.

В 1992 році наказом Міністерства культури України наш навчальний заклад одержав статус школи естетичного виховання.

Роком пізніше викладачі школи Богдан Погонич, Роман Шумей, Зіновій Роп’яник, Богдан Керницький, а також відомі музиканти Ігор Лопух та Віталій Гринчишин у складі гурту «Долинські музики» вирушили у міжнародну культурологічну експедицію «Українське море – 93» на козацькому човні “Еней”, презентуючи Українське мистецтво у Туреччині, Греції, Італії, Ватикані.

З 1999 року в школі постійно працює дитячий музичний театр, який очолили викладачі Ніна Маркович та Ольга Роп’яник. В доробку юних акторів інсценівка за мотивами українського вертепу “ Син Божий народився”, театралізоване свято «Дарунки святого Миколая», оперета Василя Безкоровайного «Червона Шапочка», опера Миколи Лисенка «Коза Дереза».

Наступним в історії школи був листопад 2001 року. Школу відвідав відомий музично- громадський діяч, бібліограф, музикознавець зі Сполучених Штатів Америки, професор Роман Савицький – син знаменитого піаніста Романа Савицького. Він виступив тоді з лекцією «Українська музика у світовому просторі». Високого гостя представляв член Президії Національної спілки композиторів України, голова Дрогобицької організації Національної спілки композиторів України, викладач Дрогобицького музичного училища Володимир Грабовський.

Минають роки, а учні школи стабільно показують високий виконавський рівень, отримують грамоти, відзнаки на конкурсах, олімпіадах з музично-теоретичних дисциплін.

Хор учнів старших класів під керуванням Дарії Іванівни Кушнір двічі був лауреатом обласного конкурсу «Весняні голоси» та лауреатом міжнародного фестивалю дитячого співу «Весняні дзвіночки» в м. Рівному, виступав з концертами в Умані, Каневі.

Гордістю нашої школи є талановитий цимбаліст Михайло Захарія – лауреат премії імені Василя Стефаника, лауреат багатьох обласних конкурсів, двічі лауреат-стипендіат Всеукраїнського конкурсу «Нові імена України», двічі лауреат міжнародного Гуцульського фестивалю, лауреат першого та другого Міжнародного дитячого конкурсу мистецтв «Біля Чорного моря», який проводився в місті Ялті, лауреат другого міжнародного конкурсу «Срібний дзвін” (м. Ужгород), лауреат Міжнародних конкурсів та фестивалів молодих виконавців, які проходили в Угорщині, Молдові, Чехії. Словаччині, Греції…

За майже 60 років випускниками Долинської музичної школи стали майже дві тисячі музикантів, слухачів та шанувальників музичного мистецтва. Багато з них вже приводять до школи своїх дітей та онуків.

Більшу частину викладачів школи складають колишні її вихованці. А скільки їх по всій Україні і за кордонами – в Польщі, Італії, Франції, Канаді, Сполучених Штатах Америки. Це викладачі шкіл і вузів, диригенти хорів та оркестрів, співаки оперних театрів, виконавці – інструменталісти, артисти оркестрів, музикознавці.

Сьогодні в школі працюють 44 викладачі.

Фортепіанний відділ очолює Лідія Ярославівна Гавалюк – людина ініціативна, творча, досвідчений і знаючий педагог.

В роботі їй допомагають викладачі старшого покоління, які за роки багаторічної праці виховали десятки учнів – Марта Володимирівна Абакуменко, Зінаїда Іванівна Шатько, Наталія Петрівна Жукевич.

Високою педагогічною та виконавською майстерністю відзначаються викладачі Ольга Володимирівна Павлишин, Божена Олексіївна Сіркович, Світлана Михайлівна Коник, Людмила Павлівна Пузанова. Професійно і сумлінно виконують свої обов’язки Ірина В’ячеславівна Марків, Леся Борисівна Дзядик, Оксана Юріївна Лозинська, Надія Михайлівна Крамар, Зоряна Василівна Ротай. На відділі також працюють викладачі Галина Петрівна Гірник, Тетяна Петрівна Іванюк, Роксолана Євгенівна Ротбауер.

З великим ентузіазмом і натхненням працюють викладачі оркестрового відділу на чолі з вимогливою і наполегливою Наталією Тадеївною Дяків. Свою високу педагогічну майстерність вони поєднують з концертно-виконавською діяльністю. Це викладачі Любов Юріївна Погонич, Богдан Йосипович Погонич, Оксана Володимирівна Максимець, Галина Миколаївна Холодова, Ірина Леонівна Малевич, Ольга Василівна Когут, Галина Степанівна Савицька, Оксана Орестівна Бучинська, Наталія Павлівна Погонич, Олег Павлович Караїм, Роман Володимирович Шумей, Тадей Степанович Войцешко.

Учні викладачів Любові Юріївни Погонич, Тадея Степановича Войцешка, Галини Миколаївни Холодової успішно виступають на обласних конкурсах виконавської майстерності.

Відділ народних інструментів очолює Тетяна Станіславівна Лошак – досвідчений і дисциплінований викладач, сумлінна і послідовна в роботі з учнями. На відділі працюють знаючі, високопрофесійні викладачі, учні яких неодноразово займали призові місця на районних та обласних конкурсах –Жанна Іллівна Захарія, Лілія Євгенівна Грицей, Галина Михайлівна Мазур, Василь Васильович Андрусів.

Повагою в учнів та батьків користуються викладачі Любов Василівна Дмитрів, Марія Дмитрівна Матіїшин, Ольга Фердинандівна Андрейко.

Продуктивно й цілеспрямовано працюють викладачі музично-теоретичного відділу, який вже багато років очолює Ніна Іванівна Маркович – досвідчений і знаючий педагог, творча, енергійна, ініціативна людина. Викладачі відділу Ольга Іванівна Роп’яник, Любов Антонівна Голодишина, Світлана Степанівна Кіндра впроваджують в навчальний процес нові ефективні методи вивчення музичної грамоти, сольфеджіо, музичної літератури, досягають високих результатів у підготовці учнів до конкурсів та олімпіад з музично-теоретичних дисциплін, беруть активну участь в роботі клубу «Музичні зустрічі», друкують публікації про життя школи в районній пресі.

Зараз в школі успішно працюють хорові колективи. Учнівські хори молодших і старших класів (керівник Оксана Лозинська), камерний хор викладачів (керівник Оксана Лозинська), ансамбль скрипалів учнів молодших класів (керівник Любов Погонич), ансамбль скрипалів старших класів (керівник Богдан Погонич), камерний оркестр (керівник Богдан Погонич), ансамбль народної музики «Гердан» (керівник Іван Захарія), струнний квартет «Баркарола» (керівник Надія Дяків), інструментальний ансамбль «Концертино» (керівник Оксана Максимець), вокальний дует «Перлинка» (керівник Ніна Маркович, концертмейстер Ольга Роп’яник).

Викладачі школи є учасниками інструментальних гуртів «Долинські музики» (керівник Роман Шумей), «Контраст» (керівник Богдан Погонич), хорової капели «Верховина» (керівник Євген Жукевич), хору церкви Пресвятого Серця Ісуса і Серця Марії (керівник Ярослава Соловій). Викладач школи Божена Сіркович керує дитячим хором «Істина» , який діє при долинській церкві Різдва Пресвятої Богородиці.

Наше життя побудоване так, що поряд зі щасливими, святковими моментами, є й хвилини смутку.

Прикро і гірко сьогодні усвідомлювати, що немає серед нас людей, які творили історію школи, душею і серцем вболівали за неї.

І пригадуються слова видатної оперної співачки Галини Вишневської: «Зі смертю великого музиканта відходить його мистецтво, і замінити його неможливо».

Але ми завжди пам’ятаємо про наших колег. Це –

Юрій Богданович Соловій

Григорій Йосипович Ватащук

Павло Петрович Абакуменко

Галина Степанівна Парипа

Олена Валентинівна Гончарук

Лідія Семенівна Дідоха

Тарас Адамович Олінкевич

Зеновій Йосипович Роп’яник

Мирон Савич Процак

Ірина Михайлівна Середюк

Мирон Володимирович Свистун

…У самій природі людини закладена творчість. Тому для виявлення здібностей дитини, а нерідко і її таланту, важливо, щоб вона випробувала свої сили в обраному нею виді творчої діяльності під керівництвом спеціалістів, ентузіастів своєї справи. Саме над цим завданням сьогодні працюють викладачі Долинської школи естетичного виховання дітей.

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).