Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

29 січня – День пам’яті Героїв Крут

29 січня – День пам’яті Героїв Крут

Щороку 29 січня українська громадськість відзначає День пам’яті Героїв Крут.

103 роки тому молоді захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху.

29 січня поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 км на північний-схід від Києва, 300 курсантів військової школи прийняли на полі нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі.

Бій тривав п’ять годин. У полон було захоплено і пізніше розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої на 4 дні зупинили наступ ворога, який перевищував його чисельно.

І ці чотири дні зіграли надзвичайно важливу роль, адже дали можливість новоствореній УНР отримати військову допомогу і підтримку інших держав.

Уже в березні 1918 р., після підписання більшовиками Брестської мирної угоди та поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради, було урочисто перепоховано полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Виступаючи на церемонії поховання, Голова Центральної Ради 1917-1918 років – Михайло Грушевський назвав вчинок київської молоді героїчним.

Після цього про подвиг молодих героїв забули більш ніж на 7 років, а їх могили за радянських часів було зруйновано.

Правдуможна сховати і спотворити лише на короткий час – під дією величезного страху і тиску. Зі здобуттям незалежності правда про Крути нарешті була висвітлена і  показано як народ України любить свою Батьківщину, своєю кров’ю, душею і працею він, як і будь-який інший народ, прагне до життя і благополуччя. Подвиг Крут став відповіддю ворогам перед загрозою знищення національної ідентичності.

У  2007 р.  Президент України Віктор Ющенко підписав Указ «Про вшанування пам’яті Героїв Крут».  

Самопожертва молоді, не дивлячись ні на що, назавжди залишиться світлою в нашій пам’яті. День подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї Вітчизни. Слава Україні!  Героям Слава!

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).