Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Цимбаліст-віртуоз із Долини

Василь Олійник, Голова РО ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка

Цей ударний музичний інструмент із давніх літ був дуже поширений на Україні і на Бойківщині зокрема. Не було в нас села чи міста, де б не жили славні цимбалісти-чародії. Без їхньої участі не обходились весілля, фестони, парубоцькі забави та інші свята. На жаль, у 60-70 роках минулого століття про цимбали почали забувати. Навіть з відкриттям у Долині музичної школи нічого не змінилося. Тут вчили гри на баяні, скрипці, фортепіано, духових інструментах, навіть домбрі, та не на цимбалах. Казали, що немає спеціаліста, який би міг цим займатися.

Першу борозну на ниві відродження гри на цимбалах на початку 1980-их років проклав викладач цієї школи, випускник Львівської державної консерваторії ім. М. В. Лисенка Григорій Ватащук. Та позаяк у молодому віці завершив своє життєве коло, добре починання не знайшло продовження. Але згодом у Долину прибула мистецька родина Захаріїв – Жанна Іллівна, Іван Михайлович та їхній синочок Михасик. І цимбали зазвучали знову. Талановитим музикантом і добрим організатором навчання гри на цьому інструменті заявив про себе Іван Михайлович – випускник Київської державної консерваторії.

У музикантів батьків пішов і син – нині відомий цимбаліст-віртуоз, який закінчив словацьку міжнародну консерваторію та інститут мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Михайло Захарія. Його шлях у мистецтво – чудовий приклад відданості своєму покликанню, щире бажання музичними засобами творити світ прекрасного, той світ, що казковою неповторністю полонив серця мільйонів. Вийшовши на сцену в чотири роки, Михайло Захарія з нею не розлучається, а піднімається все вище і вище, щоб зійти на заповітну вершину всенародного визнання. Думаю, що ці слова не зупинять його на шляху до успіху, а додадуть нових творчих сил і натхнення.

Тож як йшов до своїх здобутків цей обдарований юнак?

У 1992 році, у віці 5 років, Михась здобуває першу премію на обласному конкурсі “Юні віртуози”, наступного ріку він стає лауреатом ІУ Міжнародного Гуцульського фестивалю. На цьому фестивалі акомпанувала Михасеві на баяні його мама Жанна Захарія.

В 1994 р. – лауреат обласного конкурсу виконавців на народних інструментах, здобуває найвищу нагороду – “Гран-прі”.

В шестирічному віці Михась Захарія стає солістом оркестру народної музики “Гердан” Долинської музичної школи під керівництвом Івана Захарії. Цікаво, що цей оркестр складається лише з викладачів навчального мистецького закладу. З цим колективом юний музикант багато концертує в різних містах нашої держави.

В 1996 р. восьмирічний цимбаліст здобуває звання Лауреата-стипендіата Всеукраїнського конкурсу “Нові імена України” в м. Києві, який відбувається під егідою ЮНЕСКО.

На запрошення президента фонду ім. М.Лисенка, кандидата мистецтвознавства, доцента музичної академії ім. П. Чайковського Ольги Лисенко виступає з концертами разом з професором музики, відомим американським піаністом Майклом Делінжером.

В 1997 р. підтверджує високе звання Лауреата-стипендіата Всеукраїнського конкурсу “Нові імена України”. В цьому ж році – Лауреат конкурсу серед учнів музичних шкіл та шкіл мистецтв (Гран-прі), представляє рідну Долинщину на звіті колективів художньої самодіяльності в Національному палаці культури і мистецтв “Україна” в м. Києві, який проходив під патронатом Президента нашої держави. Михайло нагороджений грамотою Президента України.

В 1998 р. відбувся перший творчий звіт цимбаліста-віртуоза Михайла Захарії в концертному залі Будинку техніки м. Долини, на якому прозвучали класичні, сучасні твори та оригінальні обробки української народної музики. Юний музикант успішно виступає з сольними концертами в різних областях України та за її межами, де незмінним концертмейстером Михайла є його мама Жанна Захарія, подорожує разом з ним оркестр народної музики “Гердан”.

За концертно-виконавську діяльність Михайлу Захарії в 10-річному віці присвоєно звання Лауреата обласної премії ім. В. Стефаника. А Міністерство в справах сім’ї та молоді нагороджує його путівкою в молодіжний дитячий центр “Артек”.

1999 рік. На ІХ Міжнародному Гуцульському фестивалі Михайло, як соліст оркестру народної музики “Гердан” здобуває першу премію. І знову праця, знову успіхи.

2000 рік – лауреат фестивалю “Кобзареві струни”. Представляє Долину на Міжнародному конкурсі – фестивалі “Біля Чорного моря” – м. Ялта, Крим, де здобуває першу премію.

2001 рік Михайло – Лауреат Міжнародного конкурсу Єврокарпатського регіону “Стрібний дзвін” м. Ужгород, презентує Україну та Долинщину на VІ Світовому конгресі цимбалістів. Після надзвичайно успішного виступу президент Світової Асоціації цимбалістів Вікторія Геренчар запрошує музиканта-віртуоза на навчання в свій клас Міжнародної Словацької консерваторії. У 14 років Михайло стає наймолодшим членом Світової Асоціації цимбалістів та студентом цього вищого мистецького закладу.

За високу професійну підготовку учнів до обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів, за відродження цимбального мистецтва на Долинщині викладач-методист Іван Захарія прийнятий членом Світової Асоціації цимбалістів. Отже, батько та син стають представниками України в Світовій Асоціації цимбалістів, яка нараховує виконавців, науковців цимбального мистецтва з 30 країн світу. З цього часу Михайло Захарія представляє нашу державу на різних Міжнародних конкурсах, симпозіумах, науково-практичних конференціях, семінарах, конгресах, інтернаціональних концертах та фестивалях.

2003 р. – він учасник міжнародного семінару-концерту в м. Будапешті (Угорщина), представляє Україну на VП Світовому науково-практичному конгресі в Швейцарії.

2004 рік – вступає на заочне відділення інституту мистецтв кафедри “Музичне мистецтво” Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника в клас цимбал свого батька Івана Захарії, здобуває звання лауреата першої премії Міжнародного конкурсу молодих виконавців м. Кишинів (Молдова).

2005 рік – лауреат Міжнародного конкурсу цимбалістів в Чехії (перше місце). На Міжнародному фестивалі в Греції Михайло виступає як соліст симфонічного оркестру Словацької консерваторії. На VШ Світовому конгресі цимбалістів в м. Пекін (Китай) – представник України. У виступі серед творів світової класики прозвучав також авторський твір М. Захарії.

У 2006 році на запрошення міністерства культури Китаю Михайло дає майстер-класи та сольні концерти в різних вищих мистецьких закладах цієї країни. Його роботу висвітлювала телерадіокомпанія Китайської Народної Республіки. Цього ж року Михайла запрошують солістом в Світовий симфонічний оркестр під керівництвом відомого угорського диригента та піаніста Тамаша Вашарі. З цим колективом Михайло гастролює в Чехії, Словаччині, Угорщині, Бельгії та інших країнах світу. Одночасно М. Захарія є солістом симфонічного оркестру Будапештської опери та Братиславського оркестру “Золоті скрипки”, з якими успішно гастролює майже в усіх країнах Європи та Азії.

2007 рік. Долинський музикант – лауреат VІ Міжнародного конкурсу цимбалістів в Чехії (І премія); дипломант Міжнародного конкурсу виконавців на народних інструментах в м. Мінськ (Білорусь).

У вересні 2007 року за особливі заслуги перед громадськістю міста йому присвоєно звання “Почесний громадянин м. Долини” (рішення ХVІ сесії Долинської міської ради від 8 вересня 2007 року).

Михайло представляє Україну на ІХ Всесвітньому конгресі цимбалістів в Німеччині.

У Швейцарії вийшла енциклопедія найвидатніших людей світу з серії “Хто є хто”, в яку входять видатні особистості сучасності, серед яких наш земляк – Михайло Захарія.

Успішно закінчивши Міжнародну Словацьку консерваторію, Михайло вступає в Академію мистецтв (Словаччина).

За великий внесок в розвиток та репрезентацію словацької культури губернатор Бансько-Бистрицького краю нагороджує Михайла Почесною грамотою.

Як соліст різних світових оркестрів цимбаліст гастролює в країнах Європи, Азії, дає сольні концерти в різних містах України.

У 2008 році вступає в магістратуру інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника в клас професора доктора мистецтвознавства, завідуючого кафедрою музичного мистецтва Петра Круля.

У цьому ж році представляє Україну на Міжнародному фестивалі молодих лауреатів музичних конкурсів в Польщі. Польське радіо записало сольний концерт Михайла Захарії з його викладачем, професором Словацької академії, президентом Світової Асоціації цимбалістів Вікторією Геренчар.

Долинщина пишається своїми талантами, серед яких і Михайло Захарія, один з тих, кому належить майбутнє, хто присвятив своє життя мистецтву, духовному збагаченню українського народу.

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).