Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Церква святого Михаїла

Роман Козій, архітектор, лауреат премії ім. І. Вагилевича

Церква святого Михаїла

Церкву Святого Михаїла розпочали будувати в 1819 р. на передмісті Новичка (тепер м. Долина, вул. Д. Галицького). На той час в місті вже діяли дві греко-католицькі церкви. Жителів налічувалось 8344, із них 2528 греко-католиків. В тодішньому Долинському повіті зро-стала кількість промисло-вих підприємств, покра-щувався добробут насе-лення і це дало можли-вість розпочати будів-ництво ще однієї церкви. А може цьому була і інша причина. Фундатором будівництва виступив Михайло Левицький. Очевидно це був заможний житель міста і в його честь церква дістала свою назву.

Хто був автором проекту, хто будівничим, невідомо. Закінчили будову в 1832 р. Церква Святого Михаїла мала нетрадиційний вигляд і план, які на території нашого району більше не зустрічаються. План церкви хрестоподібний, витягнутий в напрямку схід-захід. Приміщення було тридільне: бабинець, нава, вівтар. До вівтарної частини в східному напрямку прибудовано ризницю, що ще більше видовжило будівлю. Церква була одноверха. Центральна нава переходила у восьмерик, який був накритий шоломовидним, дерев’яним дахом. Бабинець і вівтарна частина мали наметовий дах. Стіни церкви вертикально обшальовані дошками. Дахи і восьмерик обшальовані дранкою. Вікна у всіх трьох частинах церкви спарені. Хори над бабинцем були просторі, з заокругленим виносом на наву. До них вели сходи з двох сторін. Завершував інтер’єр церкви чудовий вівтар.

Дзвіниця теж була дерев’яна, в плані квадратна. Другий ярус – восьмерик, накритий наметовим чотирискатним дахом.

Відправи відбувалися тут на свято Святого Михаїла. Закрили церкву в 1939 р. і стояла вона без догляду і ремонту до 1958 р., прийшла в аварійний стан і приблизно в тому ж році була знесена.

Використана література:

1.      Костовецька Яніна. З минулого Долини. — Долина, 1936. — С. 68, 69.

2.      Кадастрова карта міста з 1899 р.

3.      Шематизми: за 1906 р. — С. 45, за 1927 р. — С. 80.

4.      Спогади очевидців.

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).