Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Центральна районна бібліотека

Ганна Юсип, завідуюча сектором краєзнавства і національного відродження ЦРБ

Центральна районна бібліотека – один із провідних культурно-освітніх закладів району, центр організаційно-методичної роботи і координації діяльності бібліотек усіх систем і відомств. Бібліотека діє на основі Статуту, прийнятого згідно з Конституцією України, Законів України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» та «Про Національну програму інформатизації». Поряд з діяльністю по відродженню національної культури, становленню української державності, бібліотека невпинно працює над розширенням свого інформаційного потенціалу, просвітницької та дозвіллєвої діяльності.

До другої світової війни в Долині були дві читальні «Просвіти», одна в місті, а друга – на передмісті Підлівче. Читальню в місті засновано в 1884 році. Вона мала бібліотеку з 800 книжок і передплачувала щоденники «Діло» і «Новий час» та тижневики «Неділя», «Стрийська думка».

В 1934 році читальня відзначила 50-річчя свого існування. Вона була власником городу і двох будинків, де колись містилася гімназія і семінарія, а до другої світової війни 7-ми класова народна школа під назвою «Рідна школа».

При читальні «Просвіти» в місті був дуже діяльний аматорський театральний гурток імені Івана Франка. При співацькому товаристві «Долинський Боян» був мішаний хор і театральний аматорський гурток.

Українське міщанство цікавилось культурно-освітньою працею і брало в ній активну участь. Праця в читальні «Просвіти», співацьких і аматорсько-театральних гуртках, «Союзі українок», «Соколі», «Рідній школі», в церковних братствах і сестрицтвах та реферати на різні теми й читання газет і книжок вголос – завжди притягували багато старших громадян і молоді. Книжки в бібліотеці не застоювалися – люди їх читали.

Історія створення найбільшої масової бібліотеки в районі сягає 1946 року. Її приміщення знаходилося в старій частині міста по вулиці Міцкевича, 13. Першою завідувачкою була Шидьверст Галина Петрівна. А надалі керівниками бібліотеки були: Широкова (1950р.), Гаврилова Н. (1951-1952 рр.), Редько (Бануляк) О.С. (1952-1959 рр.), Грицик М.С. (1960-1966 рр.), Заєць Л.К. (1966-1968 рр.), Прокопчук Л.В. (1968-1976 рр.). Із створенням 1 грудня 1976 року централізованої бібліотечної системи директором ЦРБ стала Фреїв (Мороз) Людмила Іванівна.

В районній масовій бібліотеці майже з самого початку її створення діяв пересувний фонд, за допомогою якого обслуговувалися всі бібліотеки району. Створювалися добірки по певній тематиці в кількості 20-30 книг. В 1950 році при районній бібліотеці діяли платні бібліотечні курси, слухачами яких були мешканці міста Долини. На початку 50-х років в систему роботи районної бібліотеки міцно ввійшли щомісячні дводенні семінари. В ці дні проводилися масові заходи, практичні заняття, навчання бібліотечних працівників.

З метою залучення більш широкого кола населення до читання в кінці 50-х – на початку 60-х років бібліотека стала працювати за лозунгом «Книгу – в кожну сім’ю». Для цього з числа активних читачів було організовано книгоношення. В сільській місцевості проводились регулярні подвірні обходи, а в місті – поквартирні. До 1965 року це дало можливість залучити значну частину людей до бібліотеки та читання.

Починаючи з 70-х років, фонд бібліотеки почав зростати і на 01.01.1970 року становив 23 тисячі примірників книг. А на початок централізації 01.12.1976 року – 28 тисяч.

Протягом 1975-1976 років проводилась підготовча робота з метою передачі книжкових фондів в єдиний фонд ЦБС. 1 грудня 1976 року була створена Долинська районна централізована бібліотечна система. В склад ЦБС ввійшло 58 бібліотек, з них: 49 сільських, 4 дитячі, 4 міські і центральна районна бібліотека.

Добрі зміни сталися в районній бібліотеці в жовтні 1976 року, коли вона отримала нове, більш просторе приміщення на проспекті Незалежності, 12.

У 1987 році в практику роботи бібліотеки був запроваджений бригадний абонемент. Центральна районна бібліотека мала бригадний абонемент на швейній фабриці та в побуткомбінаті «Мрія».

Із плином років, зміною суспільно-політичних формацій, ідеалів бібліотека незмінно виконувала свою головну функцію – забезпечення кожному члену суспільства вільного доступу до інформації, до набутків інтелектуальної і творчої діяльності людей.

Починаючи з 1990 року зміст і організація роботи бібліотеки були спрямовані на духовне відродження, розкриття правдивих сторінок історії нашого краю, збереження і розвиток українського народного мистецтва, народних свят, традицій, звичаїв. Працівники бібліотеки почали більше уваги приділяти краєзнавчій роботі, популяризації творчості місцевих авторів – вчених, літераторів, діячів мистецтва. З’являються ефективні форми роботи, такі як: презентації нових книг, літературні дослідження, свята рідної мови, зустрічі з письменниками, цікавими людьми, уроки народознавства, уроки історії. Щорічно бібліотека була учасником проведення свята ліричної Франкової поезії в селі Лолин, яке веде свій початок з 1993 року.

Та час не стоїть на місці. За роки свого існування бібліотека змінювала коло виконуваних функцій, структуру, але головним в її діяльності було донесення до найширших верств населення знань, накопичених людством, здобутків вітчизняної і світової культури, втілених у друкованому слові, демократичність і загальнодоступність, утвердження своєї суспільної значущості.

Сьогодні у фонді бібліотеки більше 45 тисяч примірників документів, якими щорічно користуються понад 3,8 тисячі користувачів. Серед відвідувачів бібліотеки більшість становить молодь: учні старших класів та студенти. Справжньою розрадою стала бібліотека і для читачів-пенсіонерів. Адже тут не тільки підберуть потрібну книгу, ознайомлять з новинками літератури, а й вислухають, дадуть пораду, допоможуть розібратись у складному питанні, що дуже важливо для літніх, самотніх людей.

Соціальні зміни, які відбулися в останні десятиліття в Україні, викликали необхідність переосмислення ролі бібліотек у суспільстві, їх адаптації до нових економічних умов. Економічний стан зумовив пошук позабюджетних джерел фінансування, бібліотека почала активно впроваджувати платні послуги, акції «Подаруй бібліотеці книгу».

Центральна районна бібліотека

30 вересня 1998 року – закладено перші блоки під фундамент нового приміщення центральної районної бібліотеки. Саме в цей день Указом Президента України започатковано святкування Всеукраїнського дня бібліотек.

У дні проведення Міжнародного бойківського фестивалю «Бойківська ватра» (6 вересня 2003р.) завдяки УМГ «Прикарпаттрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» бібліотека гостинно відчинила двері для своїх читачів.

6 серпня 2004 року за сприяння Посольства США в Україні та підтримки місцевої влади в рамках проекту «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP-IV)» у центральній бібліотеці було відкрито Інтернет-центр, який значно підвищив її інформаційний потенціал і рівень обслуговування відвідувачів. Тільки за останній 2008 рік користувачами Інтернет-центру стали понад 1,0 тис. осіб. Створено власний веб-сайт: www.dсrb.net.

При бібліотеці запрацювала літературна вітальня «120 хвилин для душі», відкрито сектор краєзнавства і національного відродження, відділ комп’ютерних технологій. В секторі краєзнавства створено Центр регіональної інформації «Долинщина: день за днем», який інформує населення про рішення органів місцевої влади, надає соціально-побутову інформацію з питань соціального забезпечення, комунальних та житлових проблем, працевлаштування.

5-7 липня 2005 року в межах дії проекту « Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP-IV)» на базі ЦРБ відбувся Всеукраїнський семінар бібліотекарів, участь у якому взяли представники Посольства США в Україні, працівники бібліотек з різних куточків України: Криму, Донбасу, Львівщини, Центральної України, Чернігівщини.

15-20 листопада 2005 року директор бібліотеки була учасником офіційної делегації представників Івано-Франківської області до Опольського Воєводства (Польща).

22 листопада 2006 року Долинську центральну районну бібліотеку відвідала делегація Воєводської бібліотеки міста Ополє на чолі з директором бібліотеки п. Тадеушем Хробаком в рамках візиту на Івано-Франківщину. Гості привезли в дарунок бібліотеці підбірку літератури польською мовою.

В 2006 році при центральній районній бібліотеці запрацювала літературна студія «Слово», результатом роботи якої стали два випуски поетичних брошур, а у 2007 році за сприянням Долинської організації «Спілки Української Молоді в Україні» видано альманах «Джерела спалаху».

В листопаді 2006 року центральна бібліотека відзначила подвійний ювілей – 60 років заснування районної бібліотеки та 30 років з часу утворення централізованої бібліотечної системи.

26 вересня 2007 року директору Долинської ЦБС Фреїв Л.І. Указом Президента України Віктора Ющенка присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».

В жовтні 2007 року на базі ЦРБ відбувся обласний семінар методистів на тему: « Роль бібліотек у розвитку громадянського суспільства».

В бібліотеці працює 16 бібліотечних працівників, які забезпечують роботу відділів:

  • комп’ютерних технологій;
  • комплектування і обробки документів;
  • обслуговування користувачів (абонемент з кафедрою для юнацтва та комерційним сектором, читальний зал);
  • методично-бібліографічного з сектором краєзнавства та національного відродження.

Всі відділи в чіткій взаємодії забезпечують формування, збереження та загальнодоступність документально-інформа-ційних ресурсів бібліотеки.

 

 

Динаміка зміни кількості працівників, книжкового фонду та основних показників роботи бібліотеки (1970 – 2008 рр.)

РікКількість працівниківФондКількість читачівКниговидача
1970523111225545134
19781534120300063005
19881549627307967968
19981637678308861428
20081645541380076089

Історія Долинської центральної районної бібліотеки доводить, що в усі роки існування вона була потрібна мешканцям міста і району як джерело інформації, культури та освіти.

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).