Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Долинська дитяча художня школа

Оксана Гап’як, науковий співробітник Долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів

У 1967 році рішенням Івано-Франківського обласного управління культури № 400 від 24 серпня 1967 р. та на підставі наказу Міністерства культури УРСР № 377 від 15 вересня 1967 р. в м. Долині було відкрито дитячу художню школу.

Діяльність її розпочалась з участі Гуралевича Івана Васильовича – першого і до 2007 року постійного директора та викладача Фрищина Олексія Михайловича, які заклали перші цеглини в майбутню споруду другого аналогічного закладу Івано-Франківщини.

У створенні школи сприяв завідуючий районним відділом культури Зіборовський Ілля Степанович, а першими учнями школи стали 32 дітей нафтовиків, солеварів та інших мешканців Долинського району.

Раніше долиняни мали змогу навчатися у художній студії, якою керував Іван Гуралевич при НПК «Долинанафтогаз», яка й стала основою школи.

З кожним роком наплив бажаючих пізнати світ мистецтва збільшувався. Так, вже в 1968 р. в школі навчалося 62 учні.

Згодом викладацький склад школи поповнився Петром Головчаком (1969 р.), Любомиром Багрієм (1972 р.), випускником школи Михайлом Гошовським (1974 р.), Йосипом Ужелою та Богданом Фреївим (1976 р.).

Уже в 1982 р. кількість учнів зросла до 140 обдарованих дітей.

У цьому ж році у м. Болехові відкрито філіал Долинської дитячої художньої школи під керівництвом Олексія Фрищина. Згодом вона переросла у самостійну художню школу.

За своє існування Долинську дитячу художню школу закінчили понад 900 учнів, які в більшості вступили у вищі і середні художні заклади і нині працюють в різних областях України.

Зокрема, викладачами художніх ВУЗів і середніх учбових спеціальних закладів стали: Євген Антонович, Ярослав Шимін, Ярослав Юзьків, Ярослав Бобош, Євген Мацьків та інші.

Вчителями середніх шкіл працюють: Наталя Шумило, Володя Горішній, Ліда Скиба, Оксана Сподар, Таня Ковальова, Люба Моцьків та інші.

Художниками стали: Микола Яковина, Мирослав Король, Вовк, Володя Золяско та інші.

Над скульптурами працюють: Богдан Люклян, Ярослав Юзьків, Василь Ярич, який виготовив перший в Україні пам’ятник Михайлу Грушевському, «Борцям за Українську Державу» в м. Долині та Данилу Галицькому у м. Львові.

Архітекторами трудяться Мирослав Поневник, Василь Князик, Люда Кірякова, Ігор Добош та інші.

Викладацький колектив школи брав участь в районних, обласних, міжнародних та Всеукраїнських виставках. Школа неодноразово нагороджувалась похвальними грамотами із занесенням на районну дошку пошани. Учні брали участь у районних, обласних, республіканських та міжнародних художніх виставках, за що одержували призові місця, цінні подарунки, срібні і бронзові медалі та похвальні грамоти.

Так, наприклад, 18 березня 2005 року 26 юних художників з Долинської дитячої художньої школи, із класів викладачів М. Гошовського, І. Гуралевича, Й Ужели, О. Лавріва, брали участь в обласній виставці, присвяченій 200-річчю з дня народження Г. К. Андерсена «Світ казок Андерсена» під егідою обласної організації Національної спілки художників України. Й небезуспішно. Марія Долішня нагороджена Дипломом організації НСХУ, а всі решта учасників – Грамотами. За хорошу підготовку учнів відзначено й викладачів закладу. Також до списку мистецьких заходів, в яких брали участь вихованці школи, можна включити: конкурс дитячого малюнка «Чисті джерела» (1992 р.), обласну виставку «Під зіркою Вифлеєму» (2000 р.), всеукраїнський конкурс дитячої творчості «Христос – моя любов» (2001 р.), в якій ІІІ місце зайняла Тетяна Строгуш та багато інших. Постійно учнівським та педагогічним колективом школи організовувались художні виставки, приурочені до свята Різдва Христового, Шевченківських днів, до Великодніх свят, Чорнобильській трагедії, Дня Матері, День захисту дітей, Дня художника, трагічної сторінки історії українського народу «Голодомору-33». Стабільно приймаємо участь в конкурсах, які організовує податкова, пожежна, казначейська та Інспекція дорожнього руху. За участь у конкурсах, олімпіадах, виставках різного рівня учні ДДХШ нагороджувались грамотами, дипломами, призами та матеріальними заохочуваннями.

В кінці листопада 2005 року рішенням міської ради художня школа справила своє новосілля, тобто змінила адресу. «Відбутися така подія мала б значно швидше, бо приміщення, в якому знаходився цей мистецький заклад, не витримувало ніякої критики» («Свіча», №95 від 3 грудня 2005 р.). Таким рішенням задоволені були не тільки педагоги, але й учні та їхні батьки.

Сьогодні викладачами художньої школи є: Ужела Йосип Миколайович, Фреїв Богдан Миколайович, Гошовський Михайло Миронович, Гібчинська Тетяна Миколаївна, Сенів Ірина Миронівна та Гуралевич Іван Васильович. Цей творчий колектив очолює Олег Іванович Лаврів, з 1 вересня 2007 року.

Викладацький колектив бере участь в районних, обласних, міжнародних художніх виставках, в яких знаходять визнання і відзнаки. Допомагають в оформленні місцевих музеїв та інших культосвітніх закладів нашого району.

У 2008 році кількість учнів збільшилась на 43, а випускників на 19 обдарованих дітей. За період існування творчої діяльності Долинської дитячої художньої школи досягнуто значних успіхів в естетичному вихованні молоді.

Маємо надію, що творчий колектив мистецького закладу й надалі засіватиме добрим зерном ниву творчості мистецького національного відродження серед долинян.

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).